Haber Detay


Romanlara Yönelik Eylem Planı Görüşüldü


İzmir Romanlar Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdullah Cıstır, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi tarafından hazırlanan Roman Eylem Planı’nı anlatmak amacıyla Fethiye Belediyesi’ne geldi.

İzmir Romanlar Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdullah Cıstır, Cumhuriyet Halk Partisi Meclisinin hazırlayıp, belediye başkanlıklarına gönderdiği “Romanlara yönelik eylem planı” ile ilgili raporu Fethiye Belediyesi yetkililerine sundu. Fethiye Belediyesi tarafından da Fethiye’deki roman vatandaşlar için hayata geçirilmesi planlanan proje sunumuna Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca da katıldı. Başkan Karaca’nın yanı sıra, Fethiye Belediyesi Başkan Yardımcısı Güzide Özkaya ve birim amirleri de toplantıya katıldı.

Fethiye’de yaşayan romanların evlerinin tamir ve tadilatı, işçi istihdamı ve roman çocuklarının eğitimlerinin devamı, roman kadınlarına girişimcilik ve diğer sosyal ve kültürel konuların görüşüldüğü toplantıda Abdullah Cıstır şunları söyledi; “Sivil toplum olarak alanlarda izleme yapalım diye Fethiye’de bulunuyoruz. Sayın başkanımızın başkanlığında ilgili birimlerle meclisimizde bir arada olmak ayrıcalıklı bir tutum. Bunu çok önemsediğimizi ifade etmek isterim. Çünkü algıda bütünlük olması için bu tür yaklaşımlara ihtiyacımız var. Biz bu noktada önümüze takvim koyalım yaklaşım stratejileri geliştirelim istiyoruz. Çocukların, kadınların güçlendirilmesiyle, eğitimle, kültürle ve istihdamla ilgili alt başlıklarla sorunu tespit ediyoruz. Dolayısıyla Avrupa Birliğinin de normlarını da elimize aldığımız zaman aslında Cumhuriyet Halk Partisi’nin bize hazırladığı bu eylem planını devrim olarak nitelendirmek istiyoruz. Bizde değerli belediye unsurlarımızla beraber iyi bir çalışma takvimi geçireceğimizi düşünüyorum.”

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ise toplantı sonunda, “Fethiye Belediyesi olarak, ilçemizde yaşayan roman vatandaşlarımız için elimizden gelen yardımı ve istihdamı sağlamaktayız. Belediyemiz Kent Orkestramızın tamamı roman vatandaşlarımızdan oluşmaktadır. Bundan sonrası için de roman vatandaşlarımız için faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.