Haber Detay


Kira ve ecrimisiller 3 ay ertelendi


Fethiye Belediye Meclisi, Belediye Başkanı Alim Karaca Başkanlığı’nda sosyal mesafe kurallarına uyarak, Özer Olgun Kültür Merkezi’nde olağanüstü toplandı. Olağanüstü toplantıda COVID-19 ile mücadele kapsamında Fethiye Belediyesi kiracılarının, Nisan, Mayıs, Haziran aylarında 3 ay kira ve ecrimisilerinin ertelenmesiyle ilgili gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi. Aynı zamanda kesinleşmiş bir önceki bütçe gelirlerinin, yeniden değerlendirme oranı kadar arttırımı sonrası oluşan tutarın %10’u kadar ilgili bankalardan kredi borçlanılmasıyla ilgili madde ise AKP ve MHP’nin red, CHP’nin kabul oylarıyla, oy çokluğu ile geçti.

 

Fethiye Belediyesi sağlık çalışanları tarafından kültür merkezi girişinde meclis üyelerine maske dağıtımı ve ateş ölçme işlemi gerçekleştirildi. Gündemin ilk maddesinde, Fethiye Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün,17 Nisan 2020 tarihli 31102 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 7244 Sayılı Yeni Koronavirüs (COVID-19) Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanunun amacı doğrultusunda, “Nisan/Mayıs/Haziran 2020 Aylarında tahsil edilmesi gereken kira ve ecrimisil tutarlarının vadesinin 3’er ay ertelenmesi, ilgili Bakanlık tarafından anılan Kanun hükmündeki söz konusu sürelerin uzatılması halinde uzatılan sürelerin Belediyemiz kira ve ecrimisil alacakları yönünden de uygulanması, Atıksu Altyapı ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelik hükümleri uyarınca “kirleten öder ilkesi” esas alınarak tespit edilen Evsel Katı Atık Ücretlerinin, COVID-19 önlemleri kapsamında faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunamayan işletmeler ile faaliyetlerinde önemli azalışlar meydana gelen veya gelmesi kuvvetle muhtemel olan işletmeler yönünden yeniden ele alınması zorunluluğu doğduğundan, Evsel Atık Ücretlerinin; faaliyetleri durdurulan işletmelerden faaliyete tekrar başladıkları ay dâhil olmak üzere evsel atık tarife bedelinin alınmaması, faaliyete devam eden işletmelerin ise gecikme zammı olmaksızın 3 ay süreyle tarife bedelinin ertelenmesine oy birliği ile karar verildi. Başkan Karaca 2021 yılında evsel katı atık bedelleriyle ilgili indirim yapılacağı müjdesini de ayrıca verdi.

 

Tabela ve ilan vergisi alınmayacak.
Evsel atık ücretleri ve kiralar ertelenecek.

Buna göre, tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan düğün salonu, müzikli lokanta-kafe, gazino, taverna, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyunları, berber, kuaför, güzellik merkezleri, çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, masaj salonu, eğitim kurumları, SPA ve spor merkezi faaliyetlerini yürüten firmaların belediye kiracılarının 3 ay kira ve ecrimisillerinin ertelenmesi, belediye kiracısı olan veya olmayanların ise evsel atık ücretlerinin alınmamasına karar verildi. Evsel katı atık bedelleri ile ilgili faaliyetleri devam eden işletmelerde ise tarife ücretlerinin 3 ay süre ile ertelenmesi ve erteleme sonunda gecikme zammı uygulanmadan tahsil edilmesine karar verilmiştir. Ayrıca 7244 sayılı kanun gereği yıllık ilan ve reklam vergilerinin kapalı olduğu süreç boyunca ödenmemesi kararlaştırılmıştır.

 

Karaca, “3-5 ay daha devam ederse Türkiye’de hiçbir belediye bunun altından kalkamaz”

Gündemin ikinci maddesinde ise, bir önceki bütçe gelirinin yüzde 10’u kadar bankalardan kredi kullanılmasıyla ilgili Belediye Başkanı Karaca, açıklamalarda bulundu. Karaca, “Aylık 8 milyon bir gideri olan belediyenin, yaklaşık bir aylık süreçte neredeyse hiç para girişi olmadı. Mart ayındaki vergi tahsilatı yüzde 45 düşmüş durumdadır. Bu düşüşü baz aldığımızda önümüzdeki ay 4,5 – 5 milyon TL açık vereceğiz. 9 milyon TL gibi projelere ayırdığımız bir rakam vardı. Bu rakamı bu süreçte harcamaya devam ediyoruz. Mayıs ayını da idare edebiliriz ama mayıstan sonra da, bu salgın 3-5 ay sürerse, sadece biz değil, Türkiye’de birçok belediye bunun altından kalkamaz. Biz kiracılarımız için, burada yaşayan vatandaşlarımız için elimizden ne geliyorsa yapacağız” dedi.

 

Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün, Fethiye’ye yapılacak yatırımlar ve hizmetlerin gerektirdiği giderleri karşılamak amacı ile 5393 Sayılı Belediye Kanununun 68.maddesine istinaden kesinleşmiş bir önceki bütçe gelirlerinin %10’u kadar ilgili bankalardan kredi kullanarak usul ve esaslara uygun olarak borçlanılması ve Belediye Başkanı Alim Karaca’ya yetki verilmesiyle ilgili madde oy çokluğu ile geçti.