Haber Detay


Engelli Vatandaşlara Sağlıklı Yaşam Paneli


Fethiye Belediyesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Fethiye Zihinsel Engelliler Derneği işbirliğinde, yaklaşan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle düzenlenen panel, engelli vatandaşlar ve ailelerinin katılımıyla gerçekleşti.

Fethiye İşletme Fakültesi Umut Ertürk Konferans Salonu’nda gerçekleşen panele, Fethiye Belediyesi başkan yardımcısı Sabri Oğuz Bolelli de katıldı. Konuşmaların yapılması, şiir okunması ve Son Atılım Rehabilitasyon Merkezi öğrencilerinin dans gösterisinin ardından başlayan panelde engelli vatandaşlar ve aileleri, engellilerin sosyal hayata katılımı, sağlıklı beslenmeleri ve ağız diş sağlığı konularında bilgilendirildi. Panele konuşmacı olarak, Muğla Sıtkı Koçma Üniversitesi Fethiye Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Fatmagül Yur, Diyetisyen Fatma Kocaman, Diş Hekimi Selin Canel, Özel Eğitim Öğretmeni Mesut Güleroğlu ve Fizyoterapist Gökçe Koç katılım sağladı.

Gerçekleştirilen etkinlik ve 3 Aralık Dünya Engelliler Günüyle ilgili konuşma yapan Fethiye Belediyesi Sabri Oğuz Bolelli, “Dünya Engelliler Günü, engelli vatandaşlarımıza dikkat çekmek, farkındalık yaratmak amacıyla ilan edilmiş bir gündür. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutlanacak bir gün olarak değil, karşılaşılan sorunların gündeme getirileceği, bunların çözümü için yapılabileceklerin ele alınacağı bir tarih olarak görmek gerekiyor. Bu nedenle bugün Zihinsel Engelliler Derneği tarafından düzenlenen bu paneli bu yönde atılmış doğru bir adım olarak nitelendiriyorum. Engelli kardeşlerimizin sıkıntılarını gündeme getirmek sadece bir güne sınırlanacak kadar basit değil. Gerek sosyal yaşamda, gerekse iş yaşamında kendilerine çok zor yer bulduklarını yaşamın birçok alanında çeşitli engellerle karşılaştıklarını, insanlarımızın fark etmesi ve unutmaması gerekiyor. Hayatın her alanının erişilebilir olarak düzenlenmemesi bizim en büyük sorunumuz. Bu nedenle engelli engelsiz herkesin hayata sorunsuz bir şekilde katılımını sağlamak belediyelerin, sivil toplumun, kamunun ve önce insan diyen herkesin öncelikli konusu olmalıdır. Bizler bu konuda gerekli çalışmaları yapacağız. Asıl engelliler karşılarına çıkan engeli geçemeyenlerdir. Kararlı bir şekilde durarak, ne istediğimizi bilerek, tüm zorluklara rağmen hayatın içinde yer alarak bu engelleri kaldırabiliriz” dedi.

Fethiye Zihinsel Engelliler Derneği başkanı Necdet Yaman ise yaptığı konuşmada, “Zihinsel Engelliler Derneği olarak, bugüne kadar tüm engelli arkadaşlarımıza hizmet vermeye çalıştık. Fethiye’de engellilerle ilgili çok sayıda yapılması gereken hizmet var. Her şeyden önce Fethiye dünyaya açılmış bir ilçe. Öncelikle kaldırımların Muğla’daki kaldırımlar gibi engellilere uygun bir şekilde tekrar gözden geçirilmesini istiyoruz. Fethiye’nin yaşanabilir kent olması gerekiyor. Engellilerin denize girebilecekleri alanlar yapıldı. Muğla Büyükşehir Belediyemize bu anlamda teşekkür ediyorum” diyerek, engelli vatandaşlar için isteklerini dile getirdi.

Panelin sonunda katılımcılara plaket ve teşekkür belgesi takdim edildi. Engelli vatandaşlar ve aileleri yemek yiyerek, sohbet etti.