Skip Navigation Links
 

Yıl 1957

Akdeniz’in şirin ilçesi Fethiye, meydana gelen 7.2’lik bir depremle yerle bir oldu. Çok büyük acıların ve yoklukların yaşandığı bu yıl, aynı zamanda bugünün modern Fethiye’sini oluşturan Behçet Saatcı’nın da doğduğu yıldı.Orta gelirli bir ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya gelen Behçet Saatcı, ilk, orta ve lise tahsilini Fethiye’de tamamladı. Öğretmenlerinin deyimi ile, o yaşlarda da liderlik ruhu taşıdığı söylenen Saatcı, arkadaşlarının içinde aktif görevler alır, sınıf başkanlığı yapardı. Daha sonra Marmara Üniversitesi, İdari Bilimler Fakültesi, Kamu Yönetimi bölümünü kazanan Saatcı, İstanbul’daki eğitimini, aynı üniversitenin toplu konut kooperatifi kursu ile tamamladı. Daha sonra memleketine dönen Saatcı, Fen Bilimleri Öğretmeni Nesrin Saatcı ile hayatını birleştirdi ve 1987 yılından 1999’a kadar Fethiye’de toplu konut işi yaptı.

 

Yıl 1999

Fethiye siyasetinde kişiliği ve dünya görüşü ile ön plana çıkan Behçet Saatcı, Mahalli İdareler seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi tarafından, Fethiye Belediye Başkanlığı’na aday gösterildi. Diğer adayların yoğun seçim faaliyetlerine nazaran, seçim çalışmalarında, daha sade, kimseyi karalamadan, Fethiye için birleştirici bir politika çizerek halkın güvenini kazanan Saatcı, yılların siyasetçisi güçlü rakiplerine rağmen sürpriz bir şekilde Fethiye Belediye Başkanlığı’nı kazandı.O yıllarda ilçeden çok, büyük bir köy havasının hakim olduğu Fethiye, seçtiği belediye başkanının partisinin de koalisyon hükümetinde yer alması ile, iktidardan destek alacağını bekliyordu. Ancak, 17 Ağustos 1999’da meydana gelen ve ülke ekonomisini çökme noktasına getiren Marmara Depremi, tüm bu umutları da yerle bir etti. Yılların sorunlarını biriktiren, turizmden istediği payı bir türlü alamayan ve hala büyük bir köy olan Fethiye, yeni belediye başkanının tarihi sözü ile taşın altına elini koydu; “Herkesin, Fethiyemiz için yapabileceği bir şeyler vardır!” Belediye Başkanı Behçet Saatcı, bu sözüyle tüm siyasileri ve halkı, Fethiye için birlik olmaya, Fethiye’yi ben-sen kavgası yapmadan birlikte yönetmeye davet etti. Çalışmalarına siyasi parti farkı gözetmeksizin başlayan Saatcı, halktan bahsederken, hep “55 bin kişilik Büyük Fethiye Ailem” diye hitap eder, kendisinden bahsederken; “Ben Büyük Fethiye Ailemin hizmetkârıyım” derdi.Bu hizmet anlayışı ile, alışık olmadığı bir başkan ve belediye ile karşılaşan Fethiye halkı, Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın hep arkasında oldu. Saatcı dönemi ile başlayan değişim ve gelişim rüzgârı, beş yılda tüm Fethiye’ye yayıldı ve büyük bir köy olan Fethiye, artık modern bir şehre dönüşmeye başladı. Belediyeciliğin sadece yol, kaldırım yapmak ve çöp toplamaktan ibaret olmadığını gösteren Saatcı, halkın kültürel ve sosyal ihtiyaçlarına yatırım yaparak, 2004 yılında yapılan yerel seçimlere de adaylığını koydu.

 

Yıl 2004

Yapılacak olan yerel seçimler öncesi, birçok partiden teklif alan Saatcı, yine partisi MHP’den aday olacağını açıkladı. Alnının akıyla halkının karşısına çıkan Behçet Saatcı, tüm karalama kampanyalarına rağmen Fethiye tarihinde görülmemiş bir farkla yeniden Fethiye Belediye Başkanlığı’na seçildi. Hizmetkârı olduğu Fethiye, Saatcı’ya, kendisine en yakın üç rakibinin toplamından daha fazla oy vererek “Değişim ve gelişim rüzgârına devam!” dedi. İktidar yardımı olmadan, sadece şimdi 70 bin’e yükselen “Büyük Fethiye Ailesi’nden aldığı destekle, ülke genelinde adından söz ettiren Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Fethiye’yi dünya kenti yapmak için çalışıyor.İki çocuk babası olan Saatcı’nın Fethiye’ye kazandırdığı başlıca hizmetler, Kanalizasyon ve Atık Su Arıtma Tesisleri, Yeni Belediye Binası, Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi, Huzurevi, Hal ve Pazaryeri, Fethiye Evi, Kadın Konuk Evi, Çoçuk Bakım Merkezi, Marina, içerisinde Şehitler Abidesi ve Türk Büyükleri Meydanı da bulunan yeni sahil bantları, Deniz Gözlem Evi, Hayvan Barınağı, Yeni Belediye İş Merkezi, Yeni Otogar, Toplu Konutlar ve Fethiye Belediyespor Kulübü. Bu hizmetlerin yanında kültürel ve sosyal hizmetlere de önem veren Saatcı, aynı zamanda 1.Lig’e doğru emin adımlarla ilerleyen, daha önce iki yıl başkanlığını yaptığı Fethiyespor’un, Onursal Başkanlığı’nı da yapıyor.

 

 
 
Behçet SAATCI
Fethiye Belediye Başkanı
 
 
<< Özgeçmiş
<< Başkan'a mesaj
<< Başkan'ın mesajı
 
 
DUYURULAR
 
Nöbetçi Eczaneler
20.12.2014
 
 
 

  Faaliyet Raporları Performans Programı Bilgi Hizmetleri Kent Linkleri  
  2011 Faaliyet Raporu 2012 Performans Programı Meclis Kararları Fethiye Kaymakamlığı  
  2010 Faaliyet Raporu   Kamu Hizmet Standartları Tabloları FETAV  

Fethiye Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü Tarafından Kodlanmıştır 2012