Skip Navigation Links
Hizmet Detay
   
Hizmet Adı : EVLENME MÜRACAAT İŞLEMLERİ
   
Açıklama :

NİKAH İŞLEMLERİ  İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

·       Evlendirme dairemize başvuruda bulunan çiftlerden birinin FETHİYE Belediyesi ilçe sınırları içerisinde ikametgah etmesi yeterlidir.(Çiftlerden birinin adresi Fethiye dışında ise, Evlenme Ehliyet Belgesini Nüfus md. temin ederek Belediyemiz Evlendirme Dairesine  müracat edebilirler.)

·       FETHİYE Belediyesi ilçe sınırları içerisinde İkametgah etmeyen çiftler bağlı bulundukları evlendirme dairesinden, başka bir yerde evlenmeleri için izin almaları gerekmektedir.

·       Çiftlerin 4 adet vesikalık fotoğrafı gereklidir. (Son altı ay içerisinde çekilmiş olmalı ve fotokopi ile çoğaltılmamış olmalıdır.)

·       Çiftlerin en son medeni hali işlenmiş resimli nüfus cüzdanlarının aslı ve fotokopileri ile getirmeleri gereklidir.

·       Resimli nüfus cüzdanları asıl ve fotokopileri. (Çok yıpranmış olan nüfus cüzdanları başvuruda kabul edilmeyecektir. Müracaat esnasında verilen resimler ile nüfus cüzdanındaki resimler aynı olacaktır.)

·       Çiftlerin evlilik için resmi  sağlık kuruluşlarından alınan test sonuçları (resimli ve kaşeli sağlık raporu) ile yine Hemoglobinopati tarama sonuçlarını aile hekimleri tarafından onaylanması gereklidir.

·      Evlenecek çiftlerin birlikte müracaatı zorunludur.

·       Müracaatlar hafta içi mesai saatleri içerisinde yapılmaktadır.

·       Müracaat evrakları alındığı tarihten itibaren 6 ay (180 gün) için geçerli olduğundan istenilen nikah günü bu tarih aralığını geçmeyecektir.

·       Eksik evrak ile yapılan müracaatlar kesinlikle kabul edilmez.
 

·       Not: Oda Nikahları   mesai saatleri arasında kıyılmaktadır. 

REŞİT OLMAYANLAR

·       18 Yaşını doldurmamış olan çiftler anne baba muvafakat name ile evlenebilirler. (ay ve gün hesabı ile) Anne ve Babadan biri ölmüş ise ölümü Nüfus Kağıt Örneği ile belgelenecektir.

·       Muvafakat name alamayan kişiler anne ve babalarıyla birlikte kimlik fotokopileri ve 1 adet resim getirmeleri gerekmektedir 17 Yaşını doldurmamış olanlar mahkeme kararı ile evlenebilirler.

·       BOŞANMIŞ ve DUL OLANLAR

·       Boşanmış veya dul olan bayanlar boşanma ve ölüm tarihinin nüfusa tescilinden itibaren 10 ay (300 gün) geçmeden evlenemezler.

·       Sürenin dolmasını beklemek istemeyenler için aile mahkemesinden iddet müddetini (300 gün)kaldırması kararı alınıp evrakta kesinleşme şehride olmalıdır.

·       İlgililerin nüfus cüzdanlarında son medeni halinin işlenmiş olması zorunludur.

·       Boşanan aynı çiftlerin tekrar evlenmeleri durumunda ,istenilen belgeler normal müracaat belgeleriyle aynıdır.

YABANCI EVLİLİK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

·       Yabancı uyruklu olanlar çok dilli doğum belgesi ve bekarlık belgesi ile müracaat ederler (Almanya, Avusturya, Hollanda
Portekiz,İsviçre vs.)

·       Diğer ülkeler  konsolosluklarından alacakları evlenme belgelerini o ilin  Valiliğine tasdik ettireceklerdir.

·        Konsolosluğu bulunmayan ülke vatandaşları Ankara da bulunan Büyükelçiliklerinden alacakları, evlenme ehliyet belgelerini T.C. Dışişleri bakanlığına tasdik ettirmek zorundadırlar.

·       Sözkonusu belgeler ülkelerinde iç makamlarca düzenlenmiş ise ayrıca tastik şerhi (Apostillle)getireceklerdir. Apostillerin  işleme alınması için noter tastikli türkçe tercümesi şarttır.

·       Yabancı uyruklu Bay ve Bayanların pasaportlarını Yeminli Tercüman Büroları'ndan tercüme yaptırıp Noter'den onaylatmaları gereklidir.

·       Nikah akdi esnasında nikahı kıyılacak yabancı uyruklu Türkçe bilmeyen kişi için nikah esnasında tercüman bulundurulması zorunludur.

·      Kendi ülkelerinden ve Türkiye’deki Konsolosluklardan alınan doğum belgesi, bekarlık belgesi, evlenme ehliyet belgesi ve ikamet tezkerelerindeki yazı karakterleri ile pasaporttaki yazı karakterlerinin aynı olması zorunludur. Aksi takdirde evraklar kabul edilmeyecektir.(Pasaportun süresi geçmemesi gereklidir.)

·       Lahey Antlaşmasına dahil olmayan ülkeler kendi bölgelerindeki yetkili mahkemelerce verilen Evlenme Ehliyet Belgesi (Bekarluj Belgesi) ve Doğum Belgelerinin (KENDİ ÜLKESİNDE APISTİLLE YAPTIRIP TÜRKÇE TERCÜME YAPTIRMAMIŞ İSE) Türkçe Tercümeleri ile birlikte Konsolosluğumuz tarafından onaylanması zorunludur. (Evlenme Yönetmeliği 20. Madde 3. Fıkra) Örnek Ülkeler : Fas, Brezilya vb.

·       FETHİYE'DE İKAMET ETMEYENLER

·       FETHİYE de ikamet etmeyip, FETHİYE Belediyesi evlendirme dairesinde nikah yaptıracaklar, İkamet ettikleri yerde bulunan evlendirme dairesine müracaat ederek izin belgesi alacaklardır.

·       FETHİYE de ikamet edip, başka yerde nikah kıydıracak kişiler gerekli evrakları hazırlayarak FETHİYE nikah dairesinden izin belgesi alarak istedikleri yerde nikah kıydırabilirler.

·       Kızlık soyadını kullanmak isteyen bayanlar gerekli matbu evrakı doldurarak Evlendirme memuru önünde imzalayacaklardır.

·       Mal rejimi talebi olan çiftler müracaat sırasında noterden yaptıracakları mal rejimi talep belgesini vermek zorundadırlar.

   
 
 
Alim KARACA
Fethiye Belediye Başkanı
 
 
<< Özgeçmiş
<< Başkan'a mesaj
<< Başkan'ın mesajı
 
 
DUYURULAR
 
Nöbetçi Eczaneler
17.06.2019
 
 
 

  Faaliyet Raporları Performans Programı Bilgi Hizmetleri Kent Linkleri  
  2018 Faaliyet Raporu 2019 Performans Programı      
  2017 Faaliyet Raporu 2018 Performans Programı Meclis Kararları Fethiye Kaymakamlığı  
  2016 Faaliyet Raporu 2017 Performans Programı Kamu Hizmet Standartları Tabloları FETAV  
  2015 Faaliyet Raporu 2016 Performans Programı   FETOB  
  2014 Faaliyet Raporu 2015 Performans Programı   KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU  
  2013 Faaliyet Raporu 2015-2019 Stratejik Plan   CİMER  
  2012 Faaliyet Raporu 2015-2016 Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı      
  2011 Faaliyet Raporu 2017-2018 Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı      
  2010 Faaliyet Raporu 2019-2020 Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı      
           

Fethiye Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü Tarafından Kodlanmıştır