Skip Navigation Links
Haber Detay
Başkan Saatcı, bölge halkıyla birlikte taş ocağına karşı çıktı! 23 Ocak 2019 Çarşamba

Fethiye’deki yeşil bitki örtüsü ve doğasıyla ünlü Üzümlü ovası, Kırçıllı mevkiinde faaliyete başlayan taş ocağına karşı Fethiye Belediyesi, Üzümlü, Koru, İncirköy ve Nif muhtarlıkları ile bölge halkı, taş ocağı firmasına dava açmak ve görüş alışverişinde bulunmak için bir araya geldi. Toplantıda konuşan Başkan Saatcı,  “Halkın istemediği hiçbir şeyin olma şansı yok! Taş ocağında faaliyetin durdurulması için hukuksal açıdan her türlü mücadeleye hazırız. Birilerinin çıkarı için doğayı tahrip ettirmeyiz!” dedi.

 

Geçtiğimizde aylarda Yeşilüzümlü ovasının Aladağ mevkiinde bulunan Taş ocağı ile ilgili halk ayağa kalkmış ve mahkeme tarafından ‘yürütmeyi durdurma kararı’ alınmıştı. Aladağ mevkiinin hemen ardından Nif, Yayla Koru ve İncirköy’ün orta kısmında kalan Kırçıllı mevkiine bir taş ocağının daha faaliyete başlaması vatandaşları isyan ettirdi.

 

Fethiye Belediyesi Cahit Beğenç Sosyal Tesisi’nde toplanan halk Kırçıllı mevkiindeki taş ocağı faaliyetinin durdurulmasını istedi. Toplantıya bölge halkının yanı sıra Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Koru Köyü Muhtarı Nurettin Göztepe, İncirköy Muhtarı Orhan Orhon, Yeşilüzümlü Muhtarı Erkan Arıcan, Kooperatif Temsilcileri, Avukat Bora Sarıca, Fethiye Belediyesi’nin avukatı Mehmet Erdem, Zabıta Müdürü Tufan Kaçar, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Selver Hatice Kabak katılım sağladı. Yaklaşık 200’e yakın vatandaş taş ocağının faaliyetinin durdurulması için tüm hukuksal haklarını kullanmak istediklerini ifade ettiler.

 

Orhon, “Taş ocağını açtırmayacağız”

Aladağ mevkiindeki davayı halk, belediye, muhtarlıklar ve kooperatif temsilcileriyle kazandıklarını ifade eden İncirköy Muhtarı Orhan Orhon, bu güzel haberin hemen sonrasında Kırçıllı bölgesinde bir şirket tarafından taş ocağında çalışma yapıldığını söyledi. Taş ocağına karşı çıktıklarını ifade eden Orhon, “Biz bu taş ocağını açtırmayacağız. Dava açmak için tüm çalışmalarımızı tamamladık. Vatandaşlarımız da bu davaya müdahil olacaklar” dedi.

 

Göztepe, “Birlikten güç doğar”

Koru Muhtarı Nurettin Göztepe ise, birlik ve beraberlikten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Birlikten güç doğar. Burada bu kalabalığı görmekten çok mutlu oldum. Aladağ’da hukuksal bir zafer kazandık. Ancak bu bölgede tekrar bir taş ocağı daha faaliyete girdi. İnşallah Aladağ gibi burada da kazanan biz olacağız” ifadelerini kullandı.

 

Avukat Sarıca, hukuksal bilgiler aktardı.

Avukat Bora Sarıca ise, sunumlar eşliğinde vatandaşlara hukuksal bilgiler aktarırken, hukuk mercii de tüm mücadeleyi vereceklerini ifade etti. Taş ocağından kaynaklanacak olumsuzları anlatan Sarıca, “Başta sağlığımız olmak üzere bu bölgede tarım, turizmden ekmeğini yiyen vatandaşlarımız da zarar görecek” dedi.

 

Başkan Saatcı, “Halkın istemediği hiçbir şeyin olma şansı yok”
Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ise, “Buraya sorumluluk duyarak gelen herkese teşekkür ediyorum. Daha önce başardık, yine başaracağız. Bizim bu davaya kaybetme lüksümüz yok. Biz ilime, bilime, gelişmeye, ekonomik kalkınmaya karşı değiliz, dönüştürmeye karşıyız. Her dağın başını benim kafam gibi kel görmek istemiyoruz. Türkiye’de doğal yaşama ev sahipliği yapacak, insanların gelip, doğa ile iç içe olacağı bölgelerin aynı şekilde kalmasını istiyoruz. Biz burada kendi kendimize yetiyoruz. Biz burada tarlada üretip, otelde tüketecek üçgeni kurduk. Tozdan topraktan kapının pencerenin açılmadığı, yollarının çamurdan geçilmediği ortamda, cebin para dolu olsa ne olur?  Para her şey değil ki…  Doğayı kaybettik mi, daha sonra misli misli para harcasak da, o doğayı geri alamıyoruz. Biz ekonomik, kırsal kalkınmaya karşı değiliz. Biz doğamızın, birkaç kişinin ekonomik çıkarı için, perişan edilmesine karşıyız! Halkın istemediği hiçbir şeyin olma şansı yok. Türkiye her ne kadar son yıllarda yasa tanımaz, kanun tanımaz, denetim tanımaz,  gelenek tanımaz bir hale dönüştürülmeye çalışılsa da, biz Fethiye çukurunda bu dönüştürülmeye karşı çıkacağız! Kimse kusura bakmasın. Bu davada aynı sizlerin olduğu gibi bizler de müdahiliz” dedi.

 

Facebook'ta paylaş
 
 
Alim KARACA
Fethiye Belediye Başkanı
 
 
<< Özgeçmiş
<< Başkan'a mesaj
<< Başkan'ın mesajı
 
 
DUYURULAR
 
Nöbetçi Eczaneler
24.04.2019
 
 
 

  Faaliyet Raporları Performans Programı Bilgi Hizmetleri Kent Linkleri  
  2016 Faaliyet Raporu 2018 Performans Programı Meclis Kararları Fethiye Kaymakamlığı  
  2015 Faaliyet Raporu 2017 Performans Programı Kamu Hizmet Standartları Tabloları FETAV  
  2014 Faaliyet Raporu 2016 Performans Programı   FETOB  
  2013 Faaliyet Raporu 2015 Performans Programı   KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU  
  2012 Faaliyet Raporu 2015-2019 Stratejik Plan   CİMER  
  2011 Faaliyet Raporu 2015-2016 Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı      
  2010 Faaliyet Raporu 2017-2018 Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı      
           

Fethiye Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü Tarafından Kodlanmıştır