Skip Navigation Links
Haber Detay
Başkan Saatcı, Denizli’de ‘Belediyeciliği’ anlattı. 28 Kasım 2018 Çarşamba

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Denizli Mimarlar Odası Başkanlığı’nca ‘Kent(d)ini anlat’ söyleşisinin ilk davetlisi oldu. Sadece Denizli ilinde olan değil, şehir dışında da örnek belediyelerin başkanlarını da çağırdıklarını ifade eden Denizli Mimarlar Odası Başkanı Mehmet Serdar Alanayont, Başkan Saatcı’ya örnek olan çalışmalarından dolayı plaket takdim ederek, Türkiye’ye örnek olan projelerinden dolayı da tebrik etti. Fethiye için verdiği mücadelelerin altını çizen Başkan Saatcı, “Saygıdeğer Fethiyeliler beni Fethiye’nin hakkını savunmam için seçti. Fethiye’yi betona ve ranta teslim etmeye çalışanlarla da, bizim değerlerimizi elimizden almaya çalışanlarla da sonuna kadar mücadele edeceğim” dedi. Başkan Saatcı ayrıca; “Arkamızı Ankara’ya ya da Muğla’ya dayamadık! Saygıdeğer Fethiyelilerin gücüyle tüm hizmetleri bileğimizle yaptık” dedi.

 

Makine Mühendisleri Odası konferans salonunda gerçekleştirilen etkinliğe Mimarlar Odası Denizli Şubesi Başkanı Mehmet Serdar Alanayont, CHP Denizli Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Arif Balkanay, TMMOB İKK üyesi Cüneyt Zeytinci ve Mimarlar Odası üyeleri katıldı. Fethiye’nin ‘Yeni Trend Fethiye’ sloganıyla yapılan Fethiye tanıtım filmi katılımcılar tarafından izlenmesinin ardından, Başkan Saatcı, sahneye davet edildi.

 

“Hiçbir personelimin siyasi partisine bakmadım!”

Konuşmasına kendisini anlatarak başlayan Başkan Saatcı, “Cemil Meriç der ki; ‘Partisel taassup körlüktür’ Necip Fazıl da, ‘Davam için ölürüm’ der. Ölünecek bir şey yok. İnsan yaşarsa, devletler yaşıyor. Ben Cemil Meriç’ciyim. Fethiye Belediyesi’nde çalışan herkesi aile fertlerimiz olarak gördük. Hiçbir çalışanımın siyasi partisine bakmadım. İşe alırken siyasi partine bakmadım. 1999’da göreve geldiğimde kimsenin siyasi partisine bakmadım! Çalışma arkadaşlarımızla sadece mesai yapmadık, yeri geldi spor yaptık, yeri geldi gezilere gittik” dedi. Başkan Saatcı ayrıca hiçbir zaman belediye başkanlığı döneminde siyasi parti rozeti takmadığını da ifade ederek, “Partiler amaç değil, araçtır. Ben izinli olduğum günlerde diğer siyasi partili (CHP veya AK Parti) meclis üyelerime makamımı vekil olarak bırakıyorum” diye konuştu.

 

“Belediyeciliğin kitabını yazarım”

Belediyecilik hakkında mütevazi olmadığını belirten Başkan Saatcı, 2014 yılı sonrası Büyükşehir Yasası’nın uygulanmaya başlandığını ifade ederek, “Hiç mütevazi değilim. Belediyeciliğin kitabını yazarım. Büyükşehir Yasası’nın Türk Belediyeciliğine plan bütünlüğü hariç hiçbir katkısı yoktur. Bu yasa, banliyöleşmenin olduğu, sınırların tabelalar ile fark edildiği şehirlerde kullanılabilir. Örneğin; İzmir’de Konak ve Karşıyaka’yı kimse ayıramaz. İstanbul’da Kadıköy ile Üsküdar’ı ayıramayız. Pergel yasasında olduğu gibi merkeze 40-50 km olan ilçelere hizmet gitmesini saygıyla karşılıyorum. Ancak Muğla’nın bir ucundan bir ucu 400 km, Antalya’nın bir ucundan bir ucu 670 km’dir. Sen bu şehirleri tek bir merkezden yönetemezsin. Belediyecilik piyade askeri gibidir. Basmadığın yer senin değildir” dedi. Başkan Saatcı ayrıca, Büyükşehir Yasası’yla ilgili Almanya örneği de verdi.

 

“Büyükşehir kendi siyasi partisinden olan belediyelerle de kavgalı!”

Başkan Saatcı, “Arkadaşlar, 2014 yılı sonrası gördük ki; Gücü elinde tutanın partisi olmuyor. Bunun x veya y partisi değil. Bakın 2002 yılından itibaren biz muhalefetteyiz, 2014 yılı sonrası ile Büyükşehir Belediyesi’ne muhalefetiz. Neden mi? Çünkü gücü elinde tutunca, parti fark etmiyor. Kimse paylaşmıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı, 2014’den bu yana 13 ilçe belediye başkanını bir araya getirip, ‘sizin sorunlarınız neler?’ demedi. Ben başka partiliyim, büyükşehir başka partili diye bunu yapıyor diyenlere şunu özellikle belirtiyorum. Tamam ben başka partiliyim. Büyükşehir kendi partisinden olan Marmaris ile kavgalı, Bodrum ile kavgalı… İsmini vermek istemediğim kendi siyasi partili belediye başkanları ile kavgalı!” dedi.

 

“Muğla’nın ilk arıtma tesisini biz yaptık”

Saygıdeğer Fethiyelilerin destekleriyle gerçekleştirdiği projelere değinen Başkan Saatcı, 2002 yılında Muğla’nın hiçbir ilçesinde yokken Atık Su Arıtma Tesisi’ni Fethiye’ye kazandırdıklarını ve bu projeyi yaparken Alman Kalkınma Bankası’ndan kredi çektiğini, 1 TL 40 kuruş su parasıyla hem bu krediyi ödediğini hem de Fethiye’de projeler yaptığını ifade etti. 2014 yılı sonrasında ise tüm alt yapı hizmetleriyle beraber bu tesisin de Büyükşehir Belediyesi’ne geçtiğini belirten Başkan Saatcı, “Şuan nasıl çalıştığını bilmiyorum. Ancak bizim dönemimizde İskenderun – Çanakkale arasında çıkış değerleri en iyi, ödüllü atık su arıtma tesisiydi” dedi.

 

“Yok halimizle İşletme Fakültesi’nin bir bloğunu yaptık”

Beşkaza Meydanı, Uğur Mumcu Parkı, 1.2.3. Etap Sahil Bantları, Balıkçı Barınağı, Amatör Balıkçılar için D10 Kanalı, Dispanser Caddesi, Ece Saray Otel ve Marina, Otogar, Belediye Çarşısı, Balık ve Sebze pazarı, Huzurevi, Kadın Konuk Evi gibi projelerden bahseden Başkan Saatcı, “2014 yılından sonra ekonomik olarak zayıflamamıza rağmen bakın Fethiye Belediyesi İşletme Fakültesi’nin bir bloğunu Fethiye’ye kazandırıyor. Bölgenin en büyük parkı olan Şehit Fethi Bey Parkı’nı Fethiyelilerin hizmetine sunuyor” dedi. Fethiye Belediyesi’nin eğitime de destek verdiğinin altını çizen Başkan Saatcı, Fen Lisesi’ni de beyin göçünü engellemek amacıyla Fethiye’ye yaptıklarını söyledi. Patlangıç’a Aile Sağlığı Merkezi, Fethiye’nin çeşitli köy ve mahallelerine sosyal tesislerin yapıldığını ve yapılmaya devam ettiğini de sözlerine ekleyen Başkan Saatcı, sahil bandlarına ve alışveriş merkezine karşı çıkıldığını ifade ederek, “En çok karşı çıkanlar şimdi bu projelerden çıkmıyorlar. Yemeğini sahil bandında yiyip, AVYM’de alışverişlerini yapıyorlar” dedi. Avrupa standartlarında gerçekleştirilen bisiklet yollarının Fethiye’de bisiklet kullanımını arttırdığını ifade eden Başkan Saatcı, yabani hayatı yaşatmak için yapılan Ördek Adası’nın ise kendisinin en keyif aldığı proje olduğunu söyledi.

 

“Arkamızı ne Ankara’ya ne Muğla’ya yasladık, Fethiyeliler ile birlikte yaptık”

Fethiye’ye bir Kadın Konuk Evi daha yapmak istediğini ifade eden Başkan Saatcı, ayrıca Nikah ve Konferans Salonu, Çocuk İzleme Merkezi, Paspatur Sağlıklaştırma Projelerinin de çizildiğini ve bunları faaliyete geçireceklerini söyledi. Yapılan tüm hizmetleri Fethiyelilerin destekleriyle, kendi gücüyle yaptıklarını söyleyen Başkan Saatcı, “Ne Ankara’ya ne Muğla’ya arkamızı yasladık. Ne yaptıysak bileğimizle, Saygıdeğer Fethiyelilerin gücüyle yaptık” dedi.

 

“Fethiyeliler beni ‘Fethiye’nin hakkını savun!’ diye seçti”

Fethiye için verdiği mücadelelerin altını çizen Başkan Saatcı, “Fethiye’nin değerlerini elimizden almaya çalışanlarla sonuna kadar mücadele edeceğim. 1958 yılında Celal Bayar tarafından Fethiye Belediyesi’ne tapusuyla verilen Fethiye İskelesi’ni elimizden almak isteyenle de, Şehit Fethi Bey Parkı’nı betona ve ranta teslim edecek olan TOKİ’yle de, parkın ihalesini iptal etmeye çalışanla da, tabi ki mücadele edeceğim. Saygıdeğer Fethiyeliler beni Fethiye’nin hakkını savunması için seçti” diye konuştu.

 

Mimarlar, Başkan Saatcı’yı kutladı.

Başkan Saatcı’nın konuşmasının ardından soru-cevap kısmına geçildi. Bisiklet yollarının Denizli’de de yapıldığını ancak hiç kimse tarafından kullanılmadığını ifade eden Oda Başkanı Alanayont, Başkan Saatcı’ya icraatlarının hem yapılması hem de kullanılmasını sağladığı için de ayrıca teşekkür etti. Mimarlar, özellikle Şehit Fethi Bey Parkı’na dikkat çekerek, Başkan Saatcı’ya örnek bir peyzaj çalışması olduğunu en kısa sürede Denizli Mimarları olarak bölgeye geleceklerini ifade ettiler. Konuşmaların ardından Oda Başkanı Alanayont, Başkan Saatcı’ya plaket takdim etti.

 

Facebook'ta paylaş
 
 
Alim KARACA
Fethiye Belediye Başkanı
 
 
<< Özgeçmiş
<< Başkan'a mesaj
<< Başkan'ın mesajı
 
 
DUYURULAR
 
Nöbetçi Eczaneler
17.06.2019
 
 
 

  Faaliyet Raporları Performans Programı Bilgi Hizmetleri Kent Linkleri  
  2018 Faaliyet Raporu 2019 Performans Programı      
  2017 Faaliyet Raporu 2018 Performans Programı Meclis Kararları Fethiye Kaymakamlığı  
  2016 Faaliyet Raporu 2017 Performans Programı Kamu Hizmet Standartları Tabloları FETAV  
  2015 Faaliyet Raporu 2016 Performans Programı   FETOB  
  2014 Faaliyet Raporu 2015 Performans Programı   KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU  
  2013 Faaliyet Raporu 2015-2019 Stratejik Plan   CİMER  
  2012 Faaliyet Raporu 2015-2016 Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı      
  2011 Faaliyet Raporu 2017-2018 Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı      
  2010 Faaliyet Raporu 2019-2020 Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı      
           

Fethiye Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü Tarafından Kodlanmıştır