Skip Navigation Links
Haber Detay
300 ton lastik geri dönüştürüldü. 12 Kasım 2018 Pazartesi

Fethiye sınırları dahilinde, ömrünü tamamlamış ve biriktirilen lastikler çevre kirliliğine yol açmaması ve geri dönüştürülmesi amacıyla, Fethiye Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ve Lasder işbirliği ile geri dönüşüme gönderildi.

 

Ülkemizde yıl içerisinde yaklaşık 300 bin ton ÖTL (ömrünü tamamlamış lastik) biriktiriliyor. İlçemizde ise, Fethiye Belediyesi ve Lasder işbirliği ile her yıl 300 ton lastik çevreye zarar vermeden geri dönüşüme dahil ediliyor. Fethiye Belediyesi, Lasder ile işbirliği içerisinde bir çalışma yürüterek, yaklaşık 300 ton kullanılmış binek ve ticari araç lastiğini çimento fabrikalarına ek yakıta dönüştürülmesi amacıyla gönderdi.

 

“Hava kirliliğinin önüne geçildi”

Lastiğin bir hammadde olduğunu ifade eden Fethiye Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Selver Hatice Kabak, “Türkiye’de oluşan atık lastik miktarının binde birlik kısmını Fethiye Belediyesi olarak son iki aylık süreçte gönderdik. Lastiklerin biriktirildiği Çatalarık’taki depo alanımızdan yükleme ve nakliye işlemi devam ediyor. Bu yıl 300 ton civarında ticari nitelikte ve binek araç lastikleri ayrıştırılarak geri kazanım tesislerine ve yakma tesislerine gönderildi. Fethiye’de toplanan bu atıklar çevre kirliliğine yol açmamanın yanı sıra ekonomik bir değer kazandırılarak geri dönüşüm sistemine dahil ediliyor. Petrol türevi olan bu atık lastikler değerli birer hammadde kaynağı. Biz de bu atıkları yıllardır çöp olmaktan kurtarıyoruz. Duyarlı davranan tüm esnaflarımıza teşekkür ediyoruz. Lasder ile gerçekleştirdiğimiz bu çalışma sayesinde toplanan lastik miktarı oranında hava kirliliğinin önüne geçildi, karbon salınımı önlendi” dedi.

 

Facebook'ta paylaş
 
 
Alim KARACA
Fethiye Belediye Başkanı
 
 
<< Özgeçmiş
<< Başkan'a mesaj
<< Başkan'ın mesajı
 
 
DUYURULAR
 
Nöbetçi Eczaneler
24.04.2019
 
 
 

  Faaliyet Raporları Performans Programı Bilgi Hizmetleri Kent Linkleri  
  2016 Faaliyet Raporu 2018 Performans Programı Meclis Kararları Fethiye Kaymakamlığı  
  2015 Faaliyet Raporu 2017 Performans Programı Kamu Hizmet Standartları Tabloları FETAV  
  2014 Faaliyet Raporu 2016 Performans Programı   FETOB  
  2013 Faaliyet Raporu 2015 Performans Programı   KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU  
  2012 Faaliyet Raporu 2015-2019 Stratejik Plan   CİMER  
  2011 Faaliyet Raporu 2015-2016 Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı      
  2010 Faaliyet Raporu 2017-2018 Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı      
           

Fethiye Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü Tarafından Kodlanmıştır