Skip Navigation Links
Haber Detay
HAYED Eğitim Parkı hizmete açıldı. 07 Haziran 2018 Perşembe

Fethiye Belediyesi ve Hayvan Eğitim Destek Derneği (HAYED) işbirliğinde sokak hayvanları ve tüm hayvan türleri ile ilgili faaliyet gösterecek HAYED Eğitim Parkı hizmete açıldı. Hayed Eğitim Parkı, tüm sokak hayvanları ve tüm hayvan türleriyle ilgili hizmet verecek. Açılışta konuşan HAYED Derneği Başkanı Gökçen Gökmen, “Bugün bu parkı açabiliyorsak, tamamen Behçet Saatcı’nın vizyonu ve hayvanlara verdiği değer sayesindedir” dedi.

 

Açılış törenine Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, eşi Nesrin Saatcı, HAYED Derneği Başkanı Gökçen Gökmen, HAYED yönetimi, hayvanseverler, öğrenciler ve Fethiye’de yaşayan yerleşik yabancılar katılım sağladı.

 

Park’ta neler yapılacak?

HAYED Derneği Başkanı Gökçen Gökmen açılışta bir konuşma yaparak, “Bugün benim doğum günüm. Bu park için biz 2 yıldır Fethiye Belediyesi ile çalışıyoruz. Hayvan hakları ve sorunlarını sadece yerel yönetim ile çözemeyiz. Tüm kurumların burada el birliği yapması gerekmektedir. Biz bu parkta neler yapacağız? Hayvan hakları, hayvan bakımı, hayvanlara nasıl davranmalıyız ve onlarla beraber sorunsuz nasıl yaşarız eğitimleri, geri dönüşüm malzemelerinden kedi köpek kuş benzeri hayvanları yapım atölyesi, üç boyutlu eğitim programı kuracağız, bu sistem sayesinde çocuklarımızın hiç unutmayacağı şekilde eğitimler vereceğiz. Hayvan temalı çocuk oyun parkımız olacak. Hayvanlarla ilgili yapacağımız eğitimler sürekli yayınlanacak. Danışman veterinerlerimiz tarafından bilgilendirme eğitimleri yapacağız. Hayvan temalı çocuk oyun parkımız olacak. Psikologlar tarafından kedi ve köpek korkusunu yenmek için görüşmeler yapılacak. Hayvanlarla ilgili her türlü bilgi ve belgeye buradan ulaşılacak” diye konuştu.

 

“Başkan Saatcı’nın vizyonuna ve hayvanseverliliğine saygı duyuyorum”

HAYED Başkanı Gökçen Gökmen, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’yla ilgili sözlerinin tamamen samimi olduğunu söyleyerek, “Bunu belediye başkanımız olduğu için söylemiyorum. Beni tanıyanlar bilir. Çok fazla iltifat etmem. Ama bunları söylemek istiyorum. İnsani değerlerine ve vizyonuna saygı duyduğum Sayın Behçet Saatcı’ya çok teşekkür etmek istiyorum. Bugün bu parkı açabiliyorsak, tamamen Behçet Saatcı’nın vizyonu ve hayvanlara verdiği değer sayesindedir. Kendisine sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

 

HAYED Başkanı Gökçen Gökmen’den destekleri dolayısıyla teşekkür belgesi alan Vildan Ertemli ise, Başkan Gökmen’in parkın yapılmasında çok mücadele ettiğini belirterek, Başkan Saatcı’ya ise her konuda desteklerinden dolayı teşekkürlerini sundu.

 

“Büyükşehir’i aradık gelmediler”
Hayvansever Selda Yüleç ise başından geçen bir olayı açılışa katılım sağlayan vatandaşlarla paylaştı. Evinde beş tane kedisinin olduğunu ve bir tanesinin ağaca tırmandıktan sonra aşağı inemediği için Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne telefon ettiklerini söyledi. Yüleç, “İtfaiye ekiplerinin bundan dolayı gelemeyeceklerini bizlere ilettiler. Daha sonra Fethiye Belediye’mizi aradım. Hemen bir tane araç gönderdiler ve kedimizi oradan indirdik. Ben bu açılış vesilesiyle söylemek istedim. Sayın Başkana ve çalışma arkadaşlarını kutluyorum. Ülkemizin bu hassasiyete ihtiyacı var” diye konuştu.

 

 

“Biz bayrak bile astıramadık…”

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ise, Selda Yüleç’in sözlerini hatırlatarak, “Bakın Fethiye Belediyesi imkanlarıyla alınan, ancak yasa gereği Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne verdiğimiz itfaiye araçlarımızla bayramlarda talep ettiğimiz ‘Türk bayrağı asacağız’ talebine dahi yaptıramadık. Yani bırakın diğer konuları, bizim emeklerimizle aldığımız bu araçlarla bayrak bile astıramadık. Cevapları da, ‘bizim asli görevimiz bayrak asmak değil’ oldu. Kötü komşu insanı mal sahibi yaparmış. Biz de gittik, vinç aldık” dedi.

 

“İçinde kadın olan tüm hareketler başarılı oluyor”

Kadınlarla yola çıkıldığında kesinlikle ve kesinlikle yolda kalınmayacağını, içerisinde kadın olan tüm hareketlerin başarılı olacağını ifade eden Başkan Saatcı, 1999 yılında Fethiye Belediye Meclisi’ne ilk kadın meclis üyesini aldığını da söyleyerek, “Ülkemizin de bayan yönetimine doğru kaydığını düşünüyorum. Gökçen’e de verdiği mücadelen dolayı kutluyorum” dedi.

 

“Hayvan hakları yasası çıktıysa, bu bizim hayvan barınağı sayesindedir”

Başkan Saatcı, hayvan haklarıyla ilgili tarihi de bilgiler vererek, “Osmanlı kültüründe 1800’lü yılların başında göç sırasında sakatlanan göçmen kuşlarının bakımıyla ilgili Laklaka-i Vakfiye kurmuş bir geçmişten geliyoruz. Hayvan hakları konusunda dinimizin de çok güzel hadisleri var. Ben özellikle şimdi anlatacağım konu hakkında mütevazi davranmayacağım. Türkiye’de hayvan haklarının gelişimi ve konumuyla ilgili yasanın çıkmasında bir nedeni Fethiye Belediyesi’nin yapmış olduğu hayvan bakım merkezidir. 2000’li yılların başında biz bunu yaptık. Yine orada da bir bayanla yola çıkmıştık. Sayın Perihan Agnelli’ye saygılarımı sunuyorum. Bu merkezde dünyayı beraber paylaştığımız hayvanlarımızla ilgili bakış açımızı değiştirmek anlamında büyük katkı sağlayacak. Rekreasyon alanını yapan arkadaşlarımız burayı da yaptılar. MİM şirketler grubuna, Tarık kardeşimin şahsında tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

 

“Ankara’de bekleyen projelere rağmen…”

Başkan Saatcı sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı; “Fethiye her anlamda kendi kendine yeten bir ilçe.  Yani Ankara’da imza bekleyen projelerimizi izin verseler de biz bunları tamamlasak. Ben yarışmacı bir kültüre sahibim, Fethiye bu projeler tamamlansa, çok daha farklı bir yerde olacaktı ama seçim ortamı var bunları çok girmek istemiyorum. Mücadeleye devam, pes etmek yok. Fethiye’yi en iyi ilçe, en iyi yaşanan mekan, örnek bir şehir yapmak üzere hep beraber çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner ise, “Peygamber efendimizin hadisi var. ‘Yerdekilere merhamet ediniz ki, göktekiler de size merhamet etsin’  İslam’da, hayvanlara zulmedenin cehennemlik olduğu, bir hayvana merhamet eden ise cennetlik olduğunu biliyoruz. Göreve başladığımız günden itibaren Gökçen hanımın heyecanını gördüm. Kendisini kutluyorum” dedi.

 

Konuşmaların ardından HAYED eğitim parkının açılışı yapıldı. Başkan Saatcı çocuklar ve vatandaşların isteği üzerine bol bol fotoğraf çekindi.

 Facebook'ta paylaş
 
 
Alim KARACA
Fethiye Belediye Başkanı
 
 
<< Özgeçmiş
<< Başkan'a mesaj
<< Başkan'ın mesajı
 
 
DUYURULAR
 
Nöbetçi Eczaneler
17.06.2019
 
 
 

  Faaliyet Raporları Performans Programı Bilgi Hizmetleri Kent Linkleri  
  2018 Faaliyet Raporu 2019 Performans Programı      
  2017 Faaliyet Raporu 2018 Performans Programı Meclis Kararları Fethiye Kaymakamlığı  
  2016 Faaliyet Raporu 2017 Performans Programı Kamu Hizmet Standartları Tabloları FETAV  
  2015 Faaliyet Raporu 2016 Performans Programı   FETOB  
  2014 Faaliyet Raporu 2015 Performans Programı   KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU  
  2013 Faaliyet Raporu 2015-2019 Stratejik Plan   CİMER  
  2012 Faaliyet Raporu 2015-2016 Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı      
  2011 Faaliyet Raporu 2017-2018 Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı      
  2010 Faaliyet Raporu 2019-2020 Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı      
           

Fethiye Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü Tarafından Kodlanmıştır