Skip Navigation Links
Haber Detay
Başkan Saatcı, “5 pound’a oda-kahvaltı vermeyin!” 17 Nisan 2018 Salı

Fethiye'de Turizm Haftası etkinlikleri sade bir törenle başladı. Fethiye Kaymakamlığı organizesinde bu yılki turizm haftası açılış kokteyli Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi önünde gerçekleştirildi.

 

Fethiye’de 42’nci 'Turizm Haftası' çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı. Fethiye Kaymakamlığı organizasyonunda turizm haftası açılış kokteyli Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi önünde yapıldı.

 

Turizm Haftası açılış kokteyline Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Fethiye Belediye Başkan Yardımcıları Mete Atay ve Güzide Özkaya, FETOB Başkanı Bülent Uysal, FETOB ve TÜROFED Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Torunoğulları, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Çıralı, İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi Başkanı Şaban Arıkan, TÜRSAB Fethiye Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Süleyman Kaya, Çalış-Der Başkanı Mete Ay, Skal Kulüp Başkanı Uğur Serindağ, FETAV ile çok sayıda turizmci katıldı.

 

Programın açılış konuşmasını Turizm Danışma Bürosu Güler Uymaz yaptı. Acentacılık ve konaklama sektöründen alınan bilgiler doğrultusunda, 2017 yılına oranla 2018 yılında yüzde 40 artışın öngörüldüğüne dikkat çeken Turizm Danışma Bürosu Güler Uymaz, “2017 yılında ilçemizi yaklaşık 450 bin yabancı 700 bin yerli olmak üzere toplam 1 milyon 150 bin kişi ziyaret etti. Gelen misafirin kalış süreleri 5.6 olarak değerlendirildi. Turizm amaçlı sportif faaliyetlerden jeep safariye 72 bin 800, yamaç paraşütüne 120 bin, ATV safariye 6 bin 500, su üstü sporlarına 31 bin, dalış faaliyetine 20 bin kişi toplamda ise 250 bin 300 kişi sportif faaliyetlere katılmıştır. Denizde, mevcut 190 günübirlik tur teknesi ile 650 bin misafire hizmet verdi. 2018 turizm sezonunun ilçemize ve ülkemize hayırlı olması, bol kazançlı, huzurlu ve sağlıklı bir sezon olması dileklerimle turizm haftasını kutlarım” ifadelerini kullandı.

 

Fethiye’de turizm çeşitliliğini artırmak istediklerini belirten Scal Kulüp Uğur Serindağ, “Turizmde yerel halkın misafir memnuniyeti bilincini geliştirmek, iç turizme artan azalan değil, stabil bir arz-talep kontenjanı sağlamaktan geçecektir. Halkın ve özelliklede genç neslin yöresel avantaj sağlayan turizme katılımını sağlamak ve yeni sezon heyecanını onlarla paylaşmak amacıyla her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında bir araya geliyoruz. Geçtiğimiz 2 zor yılın ardından kısa sürede toparlanıp neredeyse 2014-2015 yıllarına gelen yurt dışı kaynaklı misafir sayımız biz turizm derneklerine ve işletmecilerine başarılı işlere imza atma sorumluluğu getirmektedir. Turizm için gereken unsurların tümünü Fethiye’de bulmak fazlasıyla mümkündür. Bizlere düşen bu turizm mozaiğini doğru iletişimle birleştirerek, yeni rotalarla birleştirip tanıtıma dört kolla sarılmaktan geçmektedir. Özellikle bölgemiz için turizmin artan önemi, istihdam oranlarının artışlarında çok net görülmektedir” diye konuştu.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi Başkanı Şaban Arıkan, “DTO olarak kış boyu yurt dışına çıkarak Fethiye’mizi, bölgemizi tanıtmak adına yaklaşık 8 tane boatshowa katılmış ve oradaki insanların Fethiye’mizin güzelliğini anlatmaya çalıştık. Ve bu insanlar bizim bölgemize gelecekler, bundan sonra hep beraber esas görevimiz olan o misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamak gerektiğini düşünüyorum. Bunu da hep beraber yapacağız. Bizler Oda olarak tanıtım açısından elimizden geleni yaptığımıza inanıyoruz. Önümüzdeki ayda sanatsal olarak Fethiye’de bir faaliyetimiz var. Su Altı Resim Çalıştayı Fethiye’de yapılacak. Ressamları deniz dibine daldırarak denizin altında resim çalıştayı yaptırıp bu resimleri de sergide kendi adımıza istediğimiz yerlerde kullanacağız ve bu çalışma uluslararası olacak” dedi.

Fethiye’nin 38 sene önce başlayan turizm serüvenine artarak devam ettiğini kaydeden Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Çıralı şunları söyledi: “İlçemiz 1980’li yılların ikinci yarısında başlayan turizm serüveninde her geçen gün ivmesini artırarak yoluna devam etmektedir. Ne yazıkki bu serüvende karşımıza uluslararası, ulusal ve yerel bazda meydana gelen bazı sorunlar çıkmaktadır. Ancak bu sorunlar bizi yıldırmamalı. FTSO’nun iş başına gelmiş yeni yönetimi olarak bizler gücümüz nispetinde bu sorunların üzerinden gelmek için çalışacağız. İlçemiz deniz, kum, güneş eksenine dayanan turizm faaliyetini uzun yıllardır sürdürmektedir. Bu turizm faaliyetlerinin en önemli işleri eşsiz doğamız oluşturmaktadır. Bizler bu eşsiz doğamızın, kültürümüzün ve tarihi mirasımızın önemini, değerini bilmekteyiz. Sahip olduğumuz bu değerlerin işletmelerimiz profesyonel turizm anlayışlıyla birleştirdiğimiz takdirde turizmde hak ettiğimiz noktaya ulaşacağımızdan eminim.” Alternatif turizm faaliyetlerinin arttırılması gerektiğine işaret eden Çıralı, “12 ay sürecek olan turizm Fethiye için hayal olmaktan çıkacaktır. Biz Oda olarak bu kapsamda üzerimize düşen tüm sorumluluğu yerine getireceğiz” dedi.

 

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı da ilçede faaliyet gösteren esnafını ve sektör temsilcilerini uyararak şöyle konuştu, “Moralli bir sezona giriyoruz. Ben herkese bol ve helalinden kazançlar diliyorum. Sadece birkaç ikaz yapmak istiyorum. Bu ikazımız ayakkabı boyayıcısından, taksi şoförüne, bakkaldan balıkçısına kadar bütün esnafı ilgilendiriyor. İyi bir sezona giriyoruz. Bizler resmi kurumlar olarak elimizden gelen bütün çabayı gösteriyoruz. Emitt Fuarı’nda Fethiye’mizi çok iyi temsil ettik. Yamaç paraşütü gibi elimizde çok büyük bir değer var. Daha geçen hafta Üzümlü’de 3 günde 100 bin kişiyi ağırladık. Artık biz bu coğrafyayı ucuza satma lüksüne sahip değiliz. Bu kadar yapılan güzel işten sonra yanlışlık yapmak yok. Yanlışlık ne ? Hanutçuluk, gıda hijyeni, kaldırım işgali, yüksek sesle müzik yayını, ter kokusu, tırnak… bunların hepsinin kontrolünü yapacağız. Ekipleri kurdum. Zabıta arkadaşlarım hazır. Bu konuda cezamı erteleyelim, Kasıma, Aralık’a kalsın demek de yok. Biz bu anlamda, Sayın Kaymakamım, Jandarma, Emniyet Müdürlüğümüz ile tam koordineli bir şekildeyiz. Başta Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ve Esnaf Odası Başkanı olmak üzere hep birlikte hareket ediyoruz. 5 pound’a oda-kahvaltıya son veriyoruz. Lütfen biraz önce saydığım şeylere dikkat edelim. Oğlak eti isteyene oğlak eti, kuzu isteyene kuzu eti verelim. Domuz eti vermek, domuz kıyması vermek yok. Hiç kimse kusura bakmayacak. Bu konuda affımız yok. Biz protokol olarak sorumluluklarımızı yerine getirmiş olarak görüyoruz. Sizlere de Allah beklediğinizden çok daha fazla kazanç nasip etsin. Kazasız belasız, hayırlı uğurlu bir sezon diliyorum”

 

Konuşmaların ardından grafik ve afiş tasarımında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Program yan flüt dinletisi ve kısa bir tiyatro gösterisinin ardından sona erdi.

 

 

Facebook'ta paylaş
 
 
Behçet SAATCI
Fethiye Belediye Başkanı
 
 
<< Özgeçmiş
<< Başkan'a mesaj
<< Başkan'ın mesajı
 
 
DUYURULAR
 
Nöbetçi Eczaneler
21.03.2019
 
 
 

  Faaliyet Raporları Performans Programı Bilgi Hizmetleri Kent Linkleri  
  2016 Faaliyet Raporu 2018 Performans Programı Meclis Kararları Fethiye Kaymakamlığı  
  2015 Faaliyet Raporu 2017 Performans Programı Kamu Hizmet Standartları Tabloları FETAV  
  2014 Faaliyet Raporu 2016 Performans Programı   FETOB  
  2013 Faaliyet Raporu 2015 Performans Programı   KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU  
  2012 Faaliyet Raporu 2015-2019 Stratejik Plan   CİMER  
  2011 Faaliyet Raporu 2015-2016 Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı      
  2010 Faaliyet Raporu 2017-2018 Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı      
           

Fethiye Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü Tarafından Kodlanmıştır