Skip Navigation Links
Haber Detay
Belediyedeniz’de haftanın başkanı Behçet SAATCI 23 Ocak 2017 Pazartesi

Denizbank Genel Müdürlüğü tarafından sosyal sorumluluk projesi olan tüm belediyelerin işlendiği belediyedeniz.com sayısında haftanın Belediye Başkanı Behçet Saatcı oldu. Başkan Saatcı’yla belediyedeniz yetkililerinin röportajı şu şekilde yer aldı;

Ömrünün 18 yılını Fethiyeliler için hizmete adamış bir başkan var karşımızda: Behçet Saatcı. Dobra dobra konuşan, sorunlara sorgulayıcı bir bakış açısıyla yaklaşabilen bir isim. Bu özelliğini röportajımızın daha ilk dakikasında açıkça görebiliyoruz: "Biz artık 2014'ten önceki belediye başkanı değiliz" diyor ve ekliyor, "Büyükşehir Yasası ile maraton koşucusuyken bizi yürümeyi yeniden öğrenen çocuğa döndürdüler"

Başkan Saatcı ile söyleşimize Büyükşehir Yasası ile değişen yapıyı ele alarak başlıyoruz. Pek çok yetkinin elinden alınması ile hizmet alanında ciddi bir kısıtlamadan söz ediyor Başkan. Onun deyimiyle dişini tırnağına katarak yaptığı tüm çalışmaların, değerlerin büyükşehre geçerek söz geçirilmemesi söz konusu...

Çizilen bütün bu karamsar tabloya rağmen, güzel şeyler olmuyor mu Fethiye'de? Oluyor, elbette. Öncelikle Fethiye'de yaşayanların, yerlisinden sonradan bu güzel kente yerleşmişine kadar herkesin çok güçlü bir aidiyet duygusu var. Sadece yerel yönetimin değil, halkın da şehir için elini taşın altına koyduğunu hissediyoruz. Sağlam bir bilinç mevcut diyebiliriz.

Başkan Saatcı'nın çalışmalarında eğitim büyük önem taşıyor. Fen Liseleri ve Anadolu Liseleri'nin Türkiye için ne denli önemli olduğunu anlatıyor bizlere: "Bir ilçenin kalkınması sadece ekonomik parametrelerin değişmesi ve yükselmesi ile sağlanamaz. Sosyal doku dediğimiz insan kalitesini yükseltebilmek için buraya eğitim düzeyi yüksek insanları çekebilmenin yolu üniversitedir. O yüzden üniversiteye destek verici çalışmalar yapıyoruz. Fen lisesini, çocuklarımızın beyin göçü olmasın, başka şehirlere gitmesin, fen lisesinde okusunlar diye yaptık. Türkiye'nin kalkınması, teknik okullarla, meslek okullarıyla, fen liseleri ve Anadolu liseleri ile olacak"

Ve tabii ki turizm... Fethiye denilince ilk akla gelen mavi ve yeşilliği... Tarihi ve kültürü ile baki kalmayı başarmış Fethiye, yamaç paraşütünden, dalışa, raftingden aklınıza gelebilecek nice ekstrem spora kadar geniş bir yelpazeye sahip. Bu kenti özel kılan bir diğer etken de betonarleşmenin kenti esir almaması, yeşile doyabileceğiniz alanların korunması, sıralı lüks otellerin yaygınlaştığı günümüzde doğaseverlerin tercih ettiği bir tatil lokasyonu olarak kalması. Başkan Saatcı, turizmi canlandırmak adına iddialı projelere imza atıyor. Fethiye'nin geleceği diye bahsettiği Likya Yolu projesi bunlar arasında en iddialı olanlardan.

Başkan Behçet Saatcı, "Seçimle gelen insanların mazeret lüksü yoktur" diyerek tüm gücünü, motivasyonunu Fethiyeliler için harcıyor, doğru bildiklerinden taviz vermeden. Şimdi söz Başkan Saatcı'da. Fethiye'de neler oluyor öğrenmek için Başkan Saatcı'yı dinliyoruz.

Fethiye'de 18 yıldır belediye başkanlığı yapıyorsunuz. Genel hatlarıyla değerlendirirsek Fethiye'de bu süre zarfında neler değişti?

Her şeyden önce zihniyet değişti. Kendini Fethiyeli sayan, sadece Fethiye doğumlu değil, dışarıdan gelip Fethiye'ye yerleşenler de her sabah kalktıklarında ‘İlçem için ne yapabilirim?' sorusunu düşünerek hareket etmeye başlıyorlar, ilk adımlarını öyle atıyorlar sokağa. Ve bir şey daha değişti: aidiyet duygusu. Fethiye'yi paylaşmak, Fethiye'nin güzelliklerini yudumlamak... Fethiye'de yaşamanın herkes için bir sorumluluk olduğu yerleşti. Ama yabancısı ama yerlisi Fethiye için sabah kalktığı zaman ne yapabilirimi düşünüyor ve icraata da geçiyor. Geçenlerde sosyal medyada belki rastlamışsınızdır, bir İngiliz kardeşimiz Fethiye'deki sağa sola atılan çöpleri topluyor ve diyor ki herkesin Fethiye için yapacağı bir şey var, siz de çöpleri toplayın, atmayın sokağa. Bunu yapan bir İngiliz vatandaşı... Yani Fethiye gerçekten bu anlamda arberetum gibi çok özel bir yer.

 

Büyükşehir Yasasıyla Belediyecilikte Yeni Sayfa

Büyükşehir Yasası'na dair dikkat çeken açıklamalarınız var. 2014'ten bu yana nasıl bir Fethiye görüyoruz?

29 Mart 2014'ten itibaren yürürlüğe giren Büyükşehir Yasası'yla belediyecilikte yeni bir sayfa açıldı. Eski yasa iptal oldu, bizler de şu an büyükşehir şube müdürleriyiz, başkan değiliz. Yani samimi olarak söylemek gerekirse, siz Fethiye Belediye Başkanı ile görüşmüyorsunuz. Muğla Büyükşehir Fethiye Şube Müdürü ile röportaj yapıyorsunuz. 2014 öncesinde yapsaydınız, Fethiye Belediye Başkanı ile röportaj yapmış olacaktınız. Alt yapısal bütün işler büyükşehire geçti, üstü de bize... Mesela mezarlıkların hepsi büyükşehir ama define işi belediyenin...

Daha önce dişimizle, tırnağımızla kimseye eyvallah etmeden, sadece Fethiyelilerin bizlere vermiş oldukları güç ve kendi çabamızla Fethiye'yi yaşanır bir hale getirdik. Alt yapısal, üst yapısal bütün çalışmalarını yaptık. Şimdi, bu değerlerimizin hepsi büyükşehire geçti. Ve kendi elimizle kurduğumuz değerlere sözümüz geçmiyor. Biz gerçekten daha öncesinde uçan kuşken sürüngene döndük. Gerçekten bizim yetkilerimiz elimizden alındı. Biz maraton koşucusuyken yürümeyi yeniden öğrenen çocuğa döndürdüler. Biz yarışmacı kültürle büyümüş insanlarız. Ben yarışmaya hazırım, bütün ilçelerle ama yetkimiz elimizden alındı bizim. Elimiz ayağımız bağlandı. Acziyet bizim kabul edeceğimiz bir şey değil ama bizi resmen bu durum soktu.

Bize yeni bağlanan mahalleler var şimdi. Köyler mahalle oldu şimdi. Köy bir kültürdür. Türk kültürünü besleyen en önemli damar, köydür. Şimdi biz köylerimizi mahalle yaptık. 2019'dan itibaren onlardan emlak vergisi almaya başlayacağız. Ve onlar şehir olacak. Şehirlerde evcil hayvan beslemek yasak. Büyükbaş hayvan, tavuk besleyemeyecekler. Köyde bir kültür vardır. Birinin kapısını çaldığında hiçbir şey yapamıyorsa folluktan iki yumurta getirir, kırar misafir eder. Bizim kültürümüz yok oluyor. Bizim köylerimizde bazlama denilen bir ekmek vardı, şimdi fırıncı arabası ekmek dağıtıyor, bazlama bitti. Her köy evi bir üretim merkezi, birer fabrikayken şimdi tüketim merkezine dönüştü.

 

Türkiye'nin Kalkınması Fen Liseleri İle Olacak
Kentin gelişimine dair ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?

Fethiye'yi canlı bir hale getirebilmek için önce belediye başkanının akıllısı toprağın altına yatırım yapmaz derler ama biz delilik yaptık, önce toprağın altına yaptık. Kanalizasyonu, atığı, arıtmayı vb. bitirdik. Misafir odası olmayan bir yerde misafir güzel ağırlanamaz diyerek misafir odalarımızı oluşturduk. Yani meydanlarımızı, park bahçelerimizi düzenledik. Sonrasında da sosyal donatılarımızı Fethiye'de geliştirdik. Uluslararası Kürek Yarışmaları, Şarkı yarışmaları, Türk Kurultayları, kültür sanat günleri gibi etkinliklere başladık. Onun dışında sosyal anlamda ihtiyaç olan, en iyi projelerimizden biri olan Kadın Konuk Evi'ni yaptık. Huzur evi yaptık, okul yaptık. Fethiye'de Fen Lisesi yaptık. Bir ilçenin kalkınması sadece ekonomik parametrelerin değişmesi ve yükselmesi ile sağlanamaz. Sosyal doku dediğimiz insan kalitesini yükseltebilmek için buraya eğitim düzeyi yüksek insanları çekebilmenin yolu üniversitedir. O yüzden üniversiteye destek verici çalışmalar yapıyoruz. Fen lisesini, çocuklarımızın beyin göçü olmasın, başka şehirlere gitmesin, fen lisesinde okusunlar diye yaptık. Fen Lisesi gerçekten ihtiyaç. Türkiye'nin kalkınması, teknik okullarla, meslek okullarıyla, fen liseleri ve Anadolu liseleri ile olacak.

 

Köylüler bizden çok memnun. Bir köyümüze çok güzel bir kültür merkezi yaptık. Köy meydanlarını düzenliyoruz, yollarına asfalt yapıyoruz. Viranelik ve içinde hüzün barındıran, terk edilen ilkokullarımız var. Viranelik olmuş tüm yerleri sosyal tesise ve kütüphanelere çevireceğiz. İşletme fakültesini nisan ayında teslim edeceğiz. Bir tane erkek sığınma evi yapacağım. Bir konuk evi daha yapacağım. Üzümlü'de bir huzur evi yapma projemiz var. Bunlar kalan 26 ay içerisinde rahatlıkla yapabileceğimiz şeyler. Belediyesporumuz'da 700'e yakın çocuğumuz lisanslı spor yapıyor. 45 tane milli sporcumuz var. Sosyal belediyecilik anlamında belediye bünyesinde kurduğumuz bir dernek vasıtasıyla bin çocuğumuza burs gönderiyoruz.

 

Geri dönüşümde de çalışmalarınız var. Ağaç yaşken eğilir sözünü bu çalışmalara uyarladığınızı görüyoruz.
Tabii. İlçe bazında değerlendirme yapıldığında en baş ilçelerden bir tanesiyiz. Bu anlamda en güzel çalışmayı ilkokul çocuklarımız yapıyor. Üzerlerinde birer tane önlük ve kafalarında şapka ile mahallelerinin fahri geri dönüşümcüleri oluyorlar. Kendi anne babalarından başlıyorlar anlatmaya. Arkadaşlarımız ilkokuldan itibaren çocuklarımıza eğitim veriyor geri dönüşüm ile ilgili. Burada Meslek Yüksekokulunun çevre bölümü var. Oradaki genç çocuklarımız kapı kapı dolaşarak halkımıza bilgilendirme yapıyorlar. Ve sonuç olarak gerçekten nüfusa göre toplanan atık miktarında Fethiye, Türkiye'de ilklerde.

 

Fethiye'nin Turizm Geleceği: Likya Yürüyüşü

Yamaç paraşütünün şehre kattıkları neler oldu?
Dünyadaki üç önemli pistten bir tanesiyiz. 100 bin atlayışı geçtik, bu sene ben de atladım. Fethiye'deki turizmin çeşitlenmesinde çok ama çok büyük rolü var. Bizde daha öncesinde iki tane T vardı: Turizm ve tarım. Şu an tek T kaldık. Aslında çeşitliliğimiz bizim artımızdı. Yamaç paraşütü bizim turizm çeşitliliğimizden bir tanesi. Bizim geleceğimiz Likya Yürüyüşü. Fethiye'nin turizm geleceği budur. Kore Türkiye Başkonsolosluğu'ndan bir mektup geldi. Likya Yolu'nu ne zaman hayata geçireceğimizi soruyor. Bizim çeşitliliğimiz içerisinde rafting, bisiklet yolları, yürüme yolları, dalış turizmi ve yamaç paraşütü var. Bütün ekstrem sporları tek bir yerde görebileceğimiz yegane bir yer Fethiye.

Tüm bu çalışmalar arasında en gözde projem dediğiniz nedir?
Çevresel işler. 20 metrekarelik bir ördek adası yaptık. Burada yaban ördeklerinin üreme alanını oluşturduk. En az 150- 200 yaban ördeğini görürsünüz orada. Ben avcıyım ama ava gitmeden önce onlara yem atıyorum. Bu ördeklerin tüyüne dokunamazlar. Şehrin içerisinde yaban hayatı sürdürüyoruz. Derelerimizde su samuru, caretta carettalarımız var. Fethiye doğayla iç içe yaşayan bir yer.

 

"Fethiye Bir Çekim Noktası"

Türkiye'nin en çok neresinden göç alıyorsunuz?
Daha çok orta düzey, emekli bürokrat geliyor. Ankara ve İstanbul'dan kaçanlarla Fethiye gerçekten bir çekim merkezi oluşturdu. Kaş, Kalkan, Gölhisar, Dirmil, Ortaca, Dalaman, Köyceğiz çevresinin çekim merkezi, mıknatısı Fethiye'dir. Kahvaltı yapmaya, alışveriş yapmaya, sağlık hizmetlerinden yararlanmak için ve daha pek çok iş için Fethiye'ye geliyorlar. Turizm Bakanlığı'nın kapak resimleri bizde. Biz kültür ve tarih pazarlıyoruz. Çeşitliliğimiz bol.

 

Fethiye'nin nüfusu nedir? Yüzde kaçı yabancılardan oluşuyor?
150 bin nüfusu var. Takriben 8 bin yabancı var. Ama maalesef bu sayı biraz aşağıya indi, dışarıya göç başladı. Yine İngiliz ağırlıkta olarak, Ruslar da yeniden tercih etmeye başladı. Geçen gün Rus gelinlerimiz bir toplantı yapmışlar. 25 kişi olmuşlar. Bunlar bizim çeşitliliğimizdir. Bir yabancı Fethiye'de hayatını sürdürmeyi tercih ettiyse buna saygı duyarım ben. Şu olsaydı tepki verirdim; kültür emperyalizmi denilen bir olay var. Neticede Anglosakson kültürü baskın kültür. Hollywood, yazarlar, gazeteler vb... yani dünyada kendi kültürlerini aşılamak istiyorlar. Buraya gelen yabancıların bu anlamda bir faaliyeti olsa ve bunu biz hissetsek tepki verirdim. Fakat yabancıların bırakın kendi kültürleriyle bize baskı uygulamasını bizim kültürümüzle yaşamaya daha çok çaba sarf ediyorlar. Bizim kültürümüzü oynamaya çalışıyorlar. Bizim kıyafetlerimizi giymeye çalışıyorlar. En çok hoşuma giden tarafını size anlatmak isterim. 2 sene önce yaşadığım bu olayda ‘Ben acaba onların yerinde olsam yapar mıydım?' dedim. Öğrenci derneğimize para toplamışlar, 7 bin lira para yardımında bulundular. Hem de eski eşyaları satarak bu yardımda bulundular. Sokak hayvanlarına destekte bulunuyorlar.

 

"Sokak Hayvanları İçin Çıkan Yasanın Sebebi Biziz"

Sizin sokak hayvanlarıyla ilgili çalışmalarınız neler?
Bu konuda hiç mütevazi olamam, Türkiye'de sokak hayvanları ile ilgili çıkan yasanın sebebi biziz. Şu an Türkiye'de barınaklar yapılıyorsa, sokak köpekleri aşılanıyorsa, bununla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yasa çıkardıysa bunun sebebi biziz. Bizim ilk yaptığımız iş, hayvan barınağı idi. Hayvanlarımızı aşıladık, kısırlaştırdık, tedavilerini yaptırdık, küpelerini taktık, sokağa saldık. Orada onları besleyerek değil, yine özgür ortamlarına saldık. Sokakta yaşıyorsa sokakta yaşamaya devam edecek ama sağlıklı bir şekilde... Sokaklara suluk koyduk, şu an hayatlarını bizlerle idame ettiriyorlar.

 

Başkanla Özel
Ailenize zaman ayırabiliyor musunuz?

Belediyecilik 24 saat... Ben uzun yıllar başkanlık yaptığım için çocukları eşim büyüttü. Çocuklarımdan biri 30 yaşında, diğeri 27. Yetişme zamanlarında hep anneleri ilgilendi. Çünkü bu işe kendini tam veremezsen başarılı olma şansın yok. Eşim öğretmendi, emekli olduktan sonra anlamlı bir oluşumda yer aldı. Fethiye Evi'ni ayağa kaldırdık ve Fethiyeli kadınlara tashih ettik. Burada emekli kadınlar bir araya geldiler, Ramazan ayı hariç her perşembe günü yaptıkları ürünlerin kaliteli hale gelmesi konusunda kendilerine gerekirse lojistik destek de verilerek bir yardımlaşma zinciri oluşturduk. Bu öyle bir noktaya geldi ki, down sendromlu çocuklar için faaliyetlere başladık. Onlar için sınıf yaptık. Bine yakın engelli aracı, 300 civarında akülü engelli aracı verdik. Görme ve işitme engellileri için kurslar düzenlediler. Müthiş bir sosyal yardımlaşma oldu. Onlar veren el ile alan eli bir araya getirdiler. Fethiye'de çok güzel bir sinerji oluştu.

Spor yapıyor musunuz?
Haftada bir gün futbol oynuyorum. İyi bir Fenerbahçeliyim. Kara ve deniz avı hobim var. Uzun yıllar balıkçılık yaptım. Yürümeyi severim.

 

Kitaplarla aranız nasıl?
Aynı anda iki üç kitap okurum. Birinden yorulursam diğerine geçerim. Mustafa Mutlu'nun son kitabı 74. Ferman'ı herkese tavsiye ederim. Çok taze bilgilerle 
donatılmış. Kitap okumadan da uyumam.

 

Hayat felsefesi olarak benimsediğiniz bir söz var mıdır?
Niyet hayır, akıbet hayır. Buna çok inanırım.

 

Röportajın tamamı: http://www.belediyedeniz.com/kutuphane/makale/9448/acziyeti-kabul-etmeyiz

Facebook'ta paylaş
 
 
Behçet SAATCI
Fethiye Belediye Başkanı
 
 
<< Özgeçmiş
<< Başkan'a mesaj
<< Başkan'ın mesajı
 
 
DUYURULAR
 
Nöbetçi Eczaneler
21.06.2018
 
 
 

  Faaliyet Raporları Performans Programı Bilgi Hizmetleri Kent Linkleri  
  2016 Faaliyet Raporu 2018 Performans Programı Meclis Kararları Fethiye Kaymakamlığı  
  2015 Faaliyet Raporu 2017 Performans Programı Kamu Hizmet Standartları Tabloları FETAV  
  2014 Faaliyet Raporu 2016 Performans Programı   FETOB  
  2013 Faaliyet Raporu 2015 Performans Programı   KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU  
  2012 Faaliyet Raporu 2015-2019 Stratejik Plan   BİMER  
  2011 Faaliyet Raporu 2015-2016 Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı      
  2010 Faaliyet Raporu 2017-2018 Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı      
           

Fethiye Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü Tarafından Kodlanmıştır