Skip Navigation Links
Haber Detay
Doyasıya eğlendiler… 02 Aralık 2016 Cuma

3 Aralık Dünya Engelliler günü dolayısıyla Fethiye Belediyesi Engelsiz Masası tarafından Belediye Kültür Merkezi’nde ‘hayatı paylaşmaya engel yok’ etkinliği düzenlendi. Engelli çocukların gün boyu doyasıya eğlenip, oynadığı günde çeşitli tiyatro gösterileri, şiir dinletisi ve konser etkinlikleri yapıldı.

 

Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi’nde Fethiye Belediyesi Engelsiz Masası tarafından organize edilen etkinliklere Yunus Nadi İlköğretim Okulu, Silkar İlköğretim

Akıncı Özel Eğitim Kurumu, Özel Nursel Özdemir Rehabilitasyon Merkezi, Özel Saygın Rehabilitasyon Merkezi kurumları destek verdi.

 

“Bürokrasi engelini çözmemiz gerek”

Etkinlikler öncesinde Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı katılımcılara seslenerek, “Türkiye geneline baktığımız zaman engelli kardeşlerimizin hayat standartlarını geliştirilmesi, onlara daha iyi bir yaşam sunulması anlamında hem yerel yönetimler hem de devletin sosyal devlet olması konusunda bir çaba sarf ettiğini görüyoruz. Fethiye’de de özel rehabilitasyon merkezleri açılmasından sonra devletimiz de engellilerimiz için çalışmalar yaptı. Hepimiz birer engelli adayıyız. Bundan bir saat sonra başımıza neler geleceğini kimse bilemez. Muğla Valimiz Sayın Amir Çiçek’in bürokrasiden şikayet ettiği bir dönemde bizim de bürokrasiyle ilgili serzenişlerimiz olacak. Bedensel engellilerimizin denize girmesi için Çalış plajına yaptırmak istediğimiz engelli rampası bürokrasi engelline takıldı. Bunları çözmemiz gerek” diye konuştu.

 

“Belediye personeline bir maaş ikramiye”

Fethiye Belediyesi’nin her yıl aralık ayında bünyesinde çalıştırdığı engelli personeline bir maaş ikramiye verdiğini belirten Başkan Saatcı, “Bir grubun hakkını teslim etmem gerek. Eşimin de orada çalışıyor olmasından dolayı onlara torpil yapıyor değilim ama 2004 yılından bu yana Fethiye Evi Gönüllüleri adı altında oluşturulan tamamen gönüllülük ilkesiyle çalışan ve Fethiye’deki engelli kardeşlerimizin, çocuklarımızın hayat standartlarının gelişmesinde büyük çaba veriyorlar. Ayrıca Özel rehabilitasyon merkezleri de büyük bir sorumluluk aldılar. Ben hepsine teşekkür ediyorum. Fethiye Belediyesi’nde bulunan 27 engelli personeline biz her yıl aralık ayında bir maaş ikramiye veriyoruz. Engelli arkadaşlarımız bu ay 2 maaş alacaklar. Engelli masasını kurduktan sonra burada çok verimli çalışmalar ortaya çıkmaya başladı. Bunların devamı gelecek. Engelli kardeşlerimiz, ‘bu neden benim başıma geldi. Ben bunu hak etmedim’ diyebiliriz. Bunu bir kader olarak görüp geriye çekilip hayata küsmektense Fethiye gibi bir coğrafyada, ‘bizim de sorumluluklarımız var. Bizler de ne yapabiliriz?’ diyerek bu sorumluluk duygusuyla hareket edersek bence daha da iyi olacağını düşünüyorum. Engelli kardeşlerimizin önünde engellerin tamamen kaldırıldığı bir dünya diliyorum” dedi.

 

Sahnede bol bol oynadılar.

Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık ise, bürokraside yaşanan sıkıntılar konusunda Başkan Saatcı’yla aynı fikri paylaştığını belirterek, devletin Fethiye’de engelliler için yaptığı ve yapacak olduğu hizmetleri katılımcılarla paylaştı.  Kaymakam Çalık’ın konuşmasının ardından Fethiyeli şarkıcı Eser Tunçoğlu ve engelli bir çocuk tarafından konser verildi. Konser sırasında birçok kez sahneye çıkan minikler, şarkılarda bol bol oynadılar. Konserin ardından kurumlar tarafından tiyatro gösterileri yapıldı.

 

Fethiye Evi’nden 2 akülü araç daha…

Fethiye Evi Gönüllüleri tarafından ihtiyaç sahibi iki vatandaşa daha akülü araç etkinlikler kapsamında verildi. Diyaliz hastası İbrahim Tosun ve Özel Saygın Rehabitilasyon  Merkezi’nde eğitim alan 13 yaşındaki Sultan Tarcana’ya akülü araçları, Fethiye Evi Gönüllü kurucusu Nesrin Saatcı tarafından takdim edildi.

Facebook'ta paylaş
 
 
Behçet SAATCI
Fethiye Belediye Başkanı
 
 
<< Özgeçmiş
<< Başkan'a mesaj
<< Başkan'ın mesajı
 
 
DUYURULAR
 
Nöbetçi Eczaneler
21.06.2018
 
 
 

  Faaliyet Raporları Performans Programı Bilgi Hizmetleri Kent Linkleri  
  2016 Faaliyet Raporu 2018 Performans Programı Meclis Kararları Fethiye Kaymakamlığı  
  2015 Faaliyet Raporu 2017 Performans Programı Kamu Hizmet Standartları Tabloları FETAV  
  2014 Faaliyet Raporu 2016 Performans Programı   FETOB  
  2013 Faaliyet Raporu 2015 Performans Programı   KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU  
  2012 Faaliyet Raporu 2015-2019 Stratejik Plan   BİMER  
  2011 Faaliyet Raporu 2015-2016 Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı      
  2010 Faaliyet Raporu 2017-2018 Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı      
           

Fethiye Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü Tarafından Kodlanmıştır