Skip Navigation Links
Haber Detay
Başkan Saatcı'dan öğretmenine büyük vefa 24 Kasım 2016 Perşembe

Her yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde ilkokul öğretmeni rahmetli Osman Orhan'ı mezarı başında ziyaret eden Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, bu yıl da öğretmenini unutmadı. Öğretmeninin üzerinde çok hakkı olduğunu söyleyen Başkan Saatcı, sınıf öğretmeni Osman Orhan’ın Zorlar mahallesindeki mezarına giderek, dua etti. Başkan Saatcı ayrıca, “Öğretmenlerin sorunları problemleri çözülürse, ülkenin problemi de çözülür” diye konuştu.

 

“Bunu gelenek haline getirdik”
Mezar ziyareti sonrası tüm öğretmenlerin gününü kutlayan Başkan Saatcı, “Bugün öğretmenler günü. Kaç yıldır geliyoruz bilmiyorum ama gelenek haline getirdik. Her 24 Kasım günü sabah erkenden Zorlar Mezarlığına gelerek ilkokul öğretmenim rahmetli Osman Nuri Orhan’ın mezarını ziyaret ediyorum. Sadece onun değil ahirete intikal eden bütün öğretmenlerimizin ruhu şad olsun. Atatürk’ümüze başöğretmenlik sıfatının verildiği gün olduğundan dolayı bugün öğretmenler günü böyle kutlanıyor. Önce başöğretmen Atatürk’ümüzün, rahmetle minnetle anıyor ve onu özlediğimizi ifade ediyorum. Özellikle ilkokul öğretmenliği hamura ilk şeklinin verildiği bir eğitim olduğundan dolayı çok özel bir meslek, çok özel bir insan bizim için ilkokul öğretmenleri. Unutamıyoruz öğretmenlerimizi çünkü onlardan öğrendiğimiz çok şey oldu bizim. O yüzden bu ziyaretleri gelenek haline getirdik” diye konuştu.

 

“O ruhu yakalamamız lazım!”

Başkan Saatcı konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Tabi Milli Eğitimle ilgili şöyle bir değerlendirme yapmak gerekirse, Finlandiya bunu 1900’lü yılların başında çözmüş. Nasıl çözmüş, öğretmenlere değer vererek, öğretmen ücretlerini, öğretmenlere verilen imkânları üst düzeye taşıyıp onların toplumu eğitmesini sağlayarak daha sonra topyekûn bir kalkınmayı gerçekleştirmiş. Osmanlı İmparatorluğu’nun küllerinden 1920’lerde yeni bir devlet oluştururken de Atatürk’ümüz Allah var öyle bir şevk ve heyecan vermiş ki belki pek fazla erkek nüfusu kalmamış bir millet bir toplum her platformda sadece eğitimde değil sanayide, tarımda bir kalkınma gerçekleştirilmiş. Ben bunu bir ruha bağlıyorum. Yani biz şuan ruhumuzu kaybettik, ruhumuzu arıyoruz. Ruh lazım bize. Atatürk döneminde yapılan o anlaşmaları, güzel şeyleri yargılayacağımıza o ruhu yakalayabilmemiz için ne yapmamız gerektiğini araştırmamız lazım. Yoksa yol yaparız, köprü yaparız, baraj yaparız, evler yaparız ama millete bir kalkınma ruhu, bir hedef göstermiyoruz. İşte şuan ülke sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Temennimiz odur ki, ülkenin politik anlamda ve sosyal kalkınma anlamında doğru hamlelerle biran önce ayağa kalkabilmesi”

 

“Ülkelerin belli politikaları hükümetler değişince değişmemeli”

“Bu sabah haberlere bakıyorum. Madende çalışan, işportacılık yapan, seyyar satıcılık yapan öğretmenlerimiz var. Ekmek sahibi olabilmek için mesleğinin dışında polisliğe, astsubaylığa yazılan, sözleşmeli askerliğe giden bir sürü öğretmen arkadaşlarımız,  çocuklarımız, gençlerimiz var. 13-14 yıl önce okulu bitirmiş ancak KPSS’den dolayı atanamayan öğretmen evlatlarımız var. O kadar problem var ki ülkenin temelinde. Ülkelerin belli politikalarının hükümetlerle değişmemesi gerekir. Milli eğitim olmazsa olmazımızdır. Adalet, içişleri, dışişleri tüm bunların hükümetlere göre politikalarının değişmemesi ülkenin bu anlamda almış olduğu bir kararın yıllara ve yüzyıllara gitmesi gerekir. İşte hep biz anayasayı yazıyoruz, bozuyoruz, düzeltiyoruz ancak Amerika 1800’lerde yapılmış anayasayla yönetiliyor. O eski binada yönetiliyor. Yani demek ki, şeklen değiştirilmiş hiçbir şeyin size manen katkısı faydası olmuyor. Bu konuda dikkat çekmek gerekiyor. Milli Eğitim politikamızda doğru düzgün bir politika olmadığı için bu çocuklar okuyor ve işsiz kalıyor.  Öğretmen çıkıyor, öğretmen olarak atanamıyor. İçinde uhde kalıyor. O özlem kalıyor içinde”

 

“Büyük, küçük fark etmez! Tüm öğretmenlerimizin ellerinden öpüyorum”

Öğretmenlerin sorunları problemleri çözülürse, ülkenin problemi de çözülür. Çünkü ülkeyi yetiştiren ülkeyi geliştiren Atatürk’ün bize gösterdiği çağdaş medeniyetlere bizi yükseltecek olan öğretmenlerimizdir. O yüzden inşallah bu öğretmenler gününün bu tip problemlerin aşılmasına vesile olmasını temenni ediyorum. Sadece Osman hocamın değil, başta Atatürk’ümüzün olmak üzere ahirete intikal eden bütün öğretmenlerimizin ruhları şad olsun. Mekânları cennet olsun inşallah. Şuan görevde olan ve emekli olan tüm öğretmenlerimizin sağlıklı uzun ve başarılı bir ömür diliyorum. Yaşlarının benden küçük olması hiç önemli değil, bütün öğretmenlerin ellerinden öpüyorum”

Facebook'ta paylaş
 
 
Behçet SAATCI
Fethiye Belediye Başkanı
 
 
<< Özgeçmiş
<< Başkan'a mesaj
<< Başkan'ın mesajı
 
 
DUYURULAR
 
Nöbetçi Eczaneler
21.06.2018
 
 
 

  Faaliyet Raporları Performans Programı Bilgi Hizmetleri Kent Linkleri  
  2016 Faaliyet Raporu 2018 Performans Programı Meclis Kararları Fethiye Kaymakamlığı  
  2015 Faaliyet Raporu 2017 Performans Programı Kamu Hizmet Standartları Tabloları FETAV  
  2014 Faaliyet Raporu 2016 Performans Programı   FETOB  
  2013 Faaliyet Raporu 2015 Performans Programı   KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU  
  2012 Faaliyet Raporu 2015-2019 Stratejik Plan   BİMER  
  2011 Faaliyet Raporu 2015-2016 Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı      
  2010 Faaliyet Raporu 2017-2018 Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı      
           

Fethiye Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü Tarafından Kodlanmıştır