Skip Navigation Links
Haber Detay
Hava oyunları festivaline muhteşem başlangıç! 11 Ekim 2016 Salı

Fethiye Belediyesi tarafından düzenlenen 23 ülkeden 390 paraşüt pilotunun katıldığı 17’nci Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali, dünyaca ünlü yamaç paraşütü merkezi Babadağ’da düzenlenen törenle başladı. Ateş şovları ve art arda havalanan yamaç paraşütleriyle renklenen törenin ardından Muğla Valisi Amir Çiçek ve Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, pilot eşliğinde yamaç paraşütüyle uçtu. Festival boyunca her gün ortalama 700 uçuşun gerçekleşeceği açıklandı.

 

Fethiye Belediyesi öncülüğünde sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle organize edilen festival, Ölüdeniz Mahallesi’ndeki 1965 rakımlı Babadağ’ın 1700 metre pistinde düzenlenen törenle başladı. Törene Muğla Valisi Amir Çiçek, Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Kürşat Atılgan, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile yerli ve yabancı 100’e yakın yamaç paraşütü pilotu katıldı.

 

Fethiye Belediye Bandosu’nun konser verdiği törende, paraşütlerin kalkışı sırasında yapılan ateş şovu ilgiyle izlendi. Festival komitesinin talimatıyla Babadağ’dan ardı ardına havalanan yamaç paraşütleri ise gökyüzünde renk cümbüşü oluşturdu.

 

“Buraya hizmet etmek bizler için onurdur”
Festivalin açılış konuşmasını yapan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, geniş kapsamlı bir festival organize ettiklerini belirterek, gösterilerin sadece Ölüdeniz Mahallesi’yle sınırlı kalmayacağını söyledi. Göcek Mahallesi ile ilçe merkezinde de gösteriler yapılacağını anlatan Başkan Saatcı, hava oyunlarının gelecek yıllarda tüm Muğla’yı kapsayacak şekle bürünmesi için çalışacaklarını belirtti. Festivale Türk Hava Kuvvetlerinden Solo Türk ekibinin de katılacağını ancak 15 Temmuz sürecinden dolayı katılamadıklarını ifade eden Başkan Saatcı, “Hainler tarafından 15 Temmuz darbe girişimi yapılmasaydı belki Türk Hava Kuvvetlerimizin Solo Türk ekibi de bugün burada gösteri yapıyor olacaktı. Allah ülkemizi hainlerden korusun” diye konuştu.  Başkan Saatcı, 2014 yılından belde belediyesi iken Büyükşehir yasasıyla mahalleye dönüşen tüm beldelerin gerçekleştirdiği eski festival ve etkinlikleri devam ettirdiklerini söyledi. Konuşması sırasında katılımcılara Ölüdeniz’i gösteren Başkan Saatcı,  “Bu coğrafyada yaşamak kadar büyük bir nimet yok. Buraya hizmet etmekten onur ve gururunu yaşıyorum. Bizler bu coğrafya için ne kadar çalışsak, ne kadar hizmet üretsek azdır” diye konuştu.

 

THK Başkanı Atılgan, “Saatcı tuttuğunu koparır”

THK Genel Başkanı Kürşat Atılgan, Babadağ’da güven içinde havacılık yapılabilmesi için kurum olarak tüm desteği verdiklerini kaydetti. Babadağ’daki görevlerine ilişkin zaman zaman olumsuz söylemlerin kulağına geldiğini anlatan Atılgan, THK’nın hava sporlarında güvenlik önlemlerini arttırmaktan başka hiçbir maddi kaygısı olmadığını aktardı. Atılgan, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın tuttuğunu koparan bir başkan olduğunu dile getirerek, bu festivalin önümüzdeki yıllarda daha da büyütüleceğini söyledi.

 

Katılıcılara seslenen Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık ise güvenlik güçleri Güneydoğu’da terörle mücadele ederken, kendilerinin de ülkelerine ekonomik girdi sağlayabilmek için turizm bölgelerinde faaliyetler düzenlediklerini belirtti. Turistik faaliyetleri arttırmayı milli görev kabul ettiklerini vurgulayan Çalık, “Fethiye’de 25’in üzerinde sportif turizm faaliyeti var. 15 günü doldurabilecek aktiviteler ilçemizde düzenlenmekte. Bunların içinde en önemlisi yamaç paraşütüdür. Bu yıl 80 binin üzerinde yamaç paraşütü Babadağ’dan havalandı. Teleferik projesinin tamamlanması, kalan eksiklerinde giderilmesiyle Babadağ turizmin parlayan yıldızı haline gelecektir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Türkiye’nin en önemli coğrafyalarından birinde böylesine önemli bir festivali başlatmaktan büyük mutluluk duyduğunu kaydeden Muğla Valisi Amir Çiçek de, organizasyonda görev alan yetkililere teşekkür etti. Babadağ Teleferik Projesi’nin önümüzdeki günlerde ihaleye çıkacağını belirten Çiçek, “Umarım 2018 yılı içinde Babadağ’a teleferikle çıkma şansı da yakalayacağız. Projenin tamamlanmasıyla birlikte Babadağ, sadece yamaç paraşütü ile uçmak isteyenlerin değil, bu eşsiz manzarayı izlemek isteyenlerinde akınına uğrayacak. Bu manzarayı izleyenlerin kalbi güzellikle dolacaktır.” diye konuştu.   

 

Başkan Saatcı ve Vali Çiçek uçtu.

Tören sonunda ilk kez Babadağ’dan yamaç paraşütüyle uçmaya hazırlanan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Vali Amir Çiçek’i yamaç paraşütü yapmaya davet etti. Daveti geri çevirmeyen Vali Çiçek, hazırlıklarını yaptıktan sonra piste geldi. Vali Amir Çiçek, Başkan Behçet Saatcı ve Fethiye Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yılmaz Cesur, pilot eşliğinde 1700 metre pistinden tandem (ikili) atlayış yaptı.  

 

Dünyanın en iyi 30 akrobasi pilotunun davet edildiği festival kapsamında Babadağ’dan yamaç paraşütleriyle birlikte yelken kanatlar havalanacak. Yamaç paraşütleriyle yapılacak akrobasi şovlarının yanında, skydiving (gökyüzü dalışı), wingsuit (yarasa adam uçuşu) gösterileri Belceğiz Plajı’ndan izlenebilecek. Festival 15 Ekim’de sona erecek.

Facebook'ta paylaş
 
 
Behçet SAATCI
Fethiye Belediye Başkanı
 
 
<< Özgeçmiş
<< Başkan'a mesaj
<< Başkan'ın mesajı
 
 
DUYURULAR
 
Nöbetçi Eczaneler
21.06.2018
 
 
 

  Faaliyet Raporları Performans Programı Bilgi Hizmetleri Kent Linkleri  
  2016 Faaliyet Raporu 2018 Performans Programı Meclis Kararları Fethiye Kaymakamlığı  
  2015 Faaliyet Raporu 2017 Performans Programı Kamu Hizmet Standartları Tabloları FETAV  
  2014 Faaliyet Raporu 2016 Performans Programı   FETOB  
  2013 Faaliyet Raporu 2015 Performans Programı   KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU  
  2012 Faaliyet Raporu 2015-2019 Stratejik Plan   BİMER  
  2011 Faaliyet Raporu 2015-2016 Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı      
  2010 Faaliyet Raporu 2017-2018 Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı      
           

Fethiye Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü Tarafından Kodlanmıştır