Skip Navigation Links
Haber Detay
“Fethiyemizin sokaklarını Büyükşehir’e vermeyeceğiz” 15 Temmuz 2016 Cuma

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin bazı ilçelerden yolları geri almasıyla başlayan tansiyon gittikçe yükseliyor. Dün Büyükşehir Meclisi’nde Fethiye menfaatlerini savunan

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, bugün gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı açıklamada sokak ve caddeleri her ne olursa olsun hukuki süreçte vermeyeceklerini açıkladı. Başkan Saatcı, “Muğla Meclisinde havale edilen komisyonlarca görüşülecek olan madde arkadaşlar eskisi gibi kalsın der o zaman teşekkür ederiz. Ama bölüşülsün denilirse belli sokaklar, belli caddeler o şehirlerin tarihidir, miladıdır, olmazsa olmazdır, parçasıdır. Kimse kusura bakmasın o cadde ve sokakları yakarız yıkarız yine de vermeyiz” dedi.

 

Muğla Büyükşehir Belediye Meclisinde tartışmalara neden olması beklenen ilçe belediyelerdeki tüm yollar ile açık ve yeşil alanlar ile ilgili gündem maddesinin İmar komisyonuna havale edilmesinin ardından Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı açıklama yaptı.

 

“BU SİYASİ İRADE ÜZERİNDE BİR İPOTEKTİR”

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Muğla’da enerjimizi artık Muğla bütünü olarak bakmak gerekiyor. Çünkü birçok yetkimiz Büyükşehir Belediyesiyle paylaşılıyor. Muğla ölçeğinde bakarsak Muğla bizden hizmet bekliyor. Ama biz ne yapıyoruz. Şu sende kalsın, bu bende kalsınla enerjimizi ve zamanımızı boşa harcıyoruz. Meclis toplantısında da bunu ifade etmeye çalıştım.  Şimdi bir Sayıştay denetçisinin yazmış olduğu bir rapor ilgi tutularak daha önce hepimizin kardeş payı, gönülden rızamızla yapmış olduğumuz yol paylaşımları şimdi tekrar ‘Ya pardon bize eleştiri geldi, tenkit yedik bu yüzden tekrar başa dönmemiz lazım. Bu yolları, parkları, yaya yollarını, alanları tekrar paylaşacağız.’ deniliyor. Bu Muğla’da 2014 yılında oy kullanan bütün seçmenlerin iradesinin üzerinde bir ipotek oluyor.

 

“HAKKIMIZI SAVUNACAĞIZ”

“Belediyelerin en yetkili organları Meclisleridir. Muğla Büyükşehir Belediye Meclisinde alınmış olan bir kararın üzerinde bir Sayıştay denetçisi arkadaşımızın yazmış olduğu rapor doğru da olabilir. Ama onun üzerine çıkamaz. Çünkü asıl organ meclistir. Bu meclis kararının tekrar irdelenmesi, ne yapalım bizi bir denetçi denetledi, bize tezhip yazdı kusura bakmayın biz tekrar bu yolları, parkları bölüşeceğiz. Bu zihniyete ben karşı çıktım. Dedikki bu madde yok hükmünde olması lazım. Mecliste komisyona havale etmeden arkadaşları bunu yok sayıyoruz. Bu yanlıştır. Bunu ifade etmeye çalıştık. Ama tabii meclisin komisyona havale etmesine bende saygı duyuyorum. İnşallah komisyondan bu hali hazırda konumun muhafazasıyla ilgili karar çıkar. Aksi çıkarsa biz Beşkazalıyız arkadaşlar. Onlarda Marmarisli, Bodrumlu… Biz hakkımızı savunacağız. Marmaris’te, Bodrum’da, Köyceğiz’de, Dalaman’da savunacak.

 

“BUNUN SİYASİ PARTİSİ YOK!”

“Burada çok özel bir nokta var. Altını çizerek söylüyorum şayet bu saydığım ilçelerin ve Fethiye’nin çıkarlarını kalbinde taşıdığı parti rozetine tercih edenler olursa bunları da ne Fethiye ne tarih ne de bizler affetmeyeceğiz. Bunun siyasi partisi yok! Yasayı sen çıkarmadıysan yasayı doğru uygula. Ya da yasayı çıkaranlarla ilgili git baskını yap, tepkini ortaya koy.”

 

“SAMİMİYETSİZLER”

Muğla Büyükşehir Belediyesinin tutumunu eleştiren Başkan Saatcı, “Ben aklıselimin galip geleceğine inanıyorum. Fakat şu olmamalıydı; Böyle bir tezhip yazısı gelmiş ve Muğla büyükşehir Belediyesi’nin gündem maddesine bunu almış. Şunlar yapılsaydı ben bunu masumane olarak kabul ederdim. ‘Arkadaşlar bir tenkit yazısı geldi. Tenkit yazısını tekrar değerlendireceğiz. İsterseniz komisyona havale edelimde komisyon üyeleri düşünsün.’ Komisyonlardan evet doğrudur, bu yasanın uygulanması gerekir düşüncesi hasıl olursa, komisyonlara havale edelim. Ama Muğla Büyükşehir şurada bir yanlışlık yaptı. Şayet Muğla Büyükşehir Belediyesi bürokratları, yönetim kurulu, bunları yöneten zihniyet daha önceden söylediğim diğer ilçelerle ilgili şu cadde, şu sokak, şu yürüme yolu istiyorum diye bize bir ek liste göndermeseydi samimiyetleri konusunda önlerinde eğilirdim. Ama samimiyet konusunda öyle bir eksiklik varki ‘samimiyetsizler’ demek istemiyorum ama samimiyet konusunda bir soru işareti var. Mademki sen bunu bize soracaktın, bize sormadan, danışmadan niçin liste çıkardın? Burada çok ciddi bir soru işareti var” diye konuştu. 

 

“O CADDE VE SOKAKLARI

YAKARIZ YIKARIZ YİNE DE VERMEYİZ”

Saatcı: “Muğla Meclisinde havale edilen komisyonlarca görüşülecek bu madde arkadaşlar eskisi gibi kalsın der o zaman teşekkür ederiz. Ama bölüşülsün denilirse belli sokaklar, belli caddeler o şehirlerin tarihidir, miladıdır, olmazsa olmazdır, parçasıdır. Kimse kusura bakmasın o cadde ve sokakları yakarız yıkarız yine de vermeyiz. Bu kadar da net söylüyorum. Zaten Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman abiyi ben çok katı, çok sert bir tavır içerisinde görmedim. O da eleştiriden dolayı bu işten nasıl kurtuluruzun peşinde. Onunda iyi niyetli davranacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.Facebook'ta paylaş
 
 
Behçet SAATCI
Fethiye Belediye Başkanı
 
 
<< Özgeçmiş
<< Başkan'a mesaj
<< Başkan'ın mesajı
 
 
DUYURULAR
 
Nöbetçi Eczaneler
21.06.2018
 
 
 

  Faaliyet Raporları Performans Programı Bilgi Hizmetleri Kent Linkleri  
  2016 Faaliyet Raporu 2018 Performans Programı Meclis Kararları Fethiye Kaymakamlığı  
  2015 Faaliyet Raporu 2017 Performans Programı Kamu Hizmet Standartları Tabloları FETAV  
  2014 Faaliyet Raporu 2016 Performans Programı   FETOB  
  2013 Faaliyet Raporu 2015 Performans Programı   KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU  
  2012 Faaliyet Raporu 2015-2019 Stratejik Plan   BİMER  
  2011 Faaliyet Raporu 2015-2016 Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı      
  2010 Faaliyet Raporu 2017-2018 Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı      
           

Fethiye Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü Tarafından Kodlanmıştır