Skip Navigation Links
Haber Detay
Çevreden önce, vicdanımızı temizlememiz gerekiyor! 09 Haziran 2016 Perşembe

Dünya Çevre Haftası dolayısıyla Fethiye Belediyesi tarafından gerçekleştirilen etkinlikler Atatürk anıtına çelenk koyulmasıyla başladı. Çelenk töreninin ardından FBKM salonundaki ödül töreninde Mera yasasından, HES’lere, su tüketiminden, İstanbul siluetini bozan gökdelenlere kadar birçok konu hakkında düşüncelerini katılımcılarla paylaşan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, “Vicdanını temizlemeden, çevreyi kimse temizleyemez” dedi.

 

Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ödül töreninde atık pilleri toplayarak dereceye giren okullara teşekkür belgeleri takdim edildi. Belediye Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ali Kıroğlu, yıl boyunca yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aktardı. Kıroğlu, yıl içerisinde 3.460 ton kağıt, 353 ton plastik, 660 ton cam ve 70 ton metal topladıklarını belirterek, “Bu sayede 58 bin 820 adet ağacın kesilmemesini sağladık. 11 bin 647 teneke bitkisel atık yağ topladık ve 198 milyar litre temiz suyun kirlenmesini önledik. 189 ton ömrünü tamamlamış lastik toplayarak, 122 bin 283 kg karbondioksitin atmosfere karışmasının önüne geçtik. Bu sene okullarımızın büyük desteği ile 2 bin 904 kg atık pil toplandı. Bu da 4 şövalye adası boyutunda tarım arazisini kirlenmemesini sağladı” dedi.

 

“Ülkemiz bu durumdayken, çevre konuşmak…”

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ise, “İnşallah çocuklarımıza geleceğe güvenle bakabildiği bir ülke bırakabiliriz. 18-20 yaşındaki çocuklarımızın, bedenin de bir beden taşıyan kadınlarımızın her gün toprağa verildiği, artık haber izlerken, ‘yine mi’ diyerek, içimizin kan ağladığı bir dönemde çevreyi konuşmak, olabildiğince güç oluyor.

Çevresel değerlerine sahip çıkmayan bir ülkenin ayakta kalması yada dünyanın en önemli coğrafi göstergesi olan yeşil kuşakta yer alması mümkün değil. Fethiye bu konuda oldukça duyarlı. Gönül arzu ediyor ki, bu çevresel değerler sadece burada değil tüm ülkemizde ciddi bir şekilde uygulansın” dedi.

 

“Ülkemizin binlerce yıllık değerlerini, bir nesil yok ediyor!”
Başkan Saatcı, Almanya’nın enerji üretimini örnek göstererek, “Her şey modern dünyanın ihtiyacını karşılamak için değil. Belli fedakârlıkların yapılması lazım. Ülkemizin binlerce yıllık çevresel değerlerinin bir nesil tarafından tarumar edilmesini uygun bulmuyorum. Ülkemizin enerji için yatırımlar içerisinde olduğunu normal karşılamakla beraber, bu konuda en önemli örneklerden bir tanesi olan ve Avrupa’da en fazla sanayinin yoğunlaştığı Almanya’nın 2016 yılında nükleer santrallara son verip,  rüzgar ve güneş sistemiyle enerjiyi kendi kendilerine üretmeleri örneğini, ülkeyi yönetenlere de hatırlatıyorum” diye konuştu.

 

“Önce vicdan…”
Başkan Saatcı konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Her dağlarımızın başına taş ocağı, mermer ocağı, hafriyat ocaklarının izinlerinin verilmesi, HES’lerin sözde enerji edilecek diye dağıtılmasının doğru bir zihniyet olduğunu inanmıyorum. Önce çevre temizliği derken, aslında vicdanımızı temizlememiz gerekiyor. Vicdanını temizlemeden, çevreyi kimse temizleyemez. Önce vicdan!”

 

“Ülkemizin nüfus artışına gerek yok..!”
“Dışarıdan 3 milyon 500 bin Suriyeli aldık. Nüfus artışına ihtiyacımız kalmadı. Türkiye’nin nüfus artışına ihtiyacı yok. Türkiye’nin nüfusunu kontrol edebilecek yetiştirebileceği kadar çocuğa ihtiyacı var.  Zaten dışarıdan göçlerle Türkiye’nin 15 yıllık nüfus planlaması kalmamış oldu.”

 

“Kadim kültürün olduğu bu coğrafyaya gökdelenler yakışmaz!”
“İstanbul siluetini katılımcılarla paylaşan Başkan Saatcı, “Osmanlı’nın bizlere bıraktığı en önemli miras olan şu yarımadanın arkasında siluetleri gördükten sonra ve bunların son 15 -20 yılda gerçekleştirildiği bilinmesiyle, ‘ben ülkeme bu kadar ağaç diktim’ diyenlerin çevre duyarlısı olarak görmüyorum. Kaç bin ağaç diktiğin beni ilgilendirmiyor, ‘kaç bin ağaç kesiyorsun’ o beni ilgilendiriyor. Bu gökdelenlerle yaşamak çevresel değerlerle yaşamaksa, Fethiye’yi de gökdelenlerle donatalım. Suni kentlerde gökdelenler hora geçebilir ama bizim gibi binlerce yıllık kadim kültürün bulunduğu coğrafyada gökdelenler olmaz!”

 

“Mera yasası emperyalist bir politikadır”

“Şimdi bir de mera yasası çıkarıldı. Kendi kendine yeten bir ülke iken şimdi samanı bile ithal etmek zorunda kalan bir ülke olduk. Bunun sebebi ne? Ekmiyoruz, üretmiyoruz. Dünya Bankası dönüm başına parayı veriyor, çiftçimiz de ekmiyor. Çünkü ektiğinde o üründen alacağı paranın fazlasını oturarak ona Dünya Bankası veriyor. Bu tamamen emperyalist politika. Üretme, sen otur, ben sana veririm! Olay budur! Türkiye kendi kendine yeten bir ülkeyken şimdi bazı konularda dışarıya muhtaç duruma gelen bir ülke olduk.”

 

“Kişi başına düşen su miktarı 4 bin m³ iken şimdi bin 430 m³…”
“Dünya’da kişi başı su miktarı bin 500 ³’ün altına düşüyorsanız, su sıkıntısı çeken ülkeler arasına giriyorsunuz. Son 20 yılda Türkiye’de ortalama kişi başına düşen su miktarı yıllık 4 bin m³ iken, bin 430m ³’e düşmüş. Biz artık su azlığı yaşayan bir ülke haline geliyoruz. Burada yüzyıla yayılacak bir politika gerekiyor. 2008 yılında Dünya Su Platformuna katıldığımız zaman Japon bir bilim adamı Türkiye’de 2080 yılında çölleşme olacağını söyledi. Yaşanılacak yerleri de sadece ‘Rize, Hopa, Artvin bölgeleri’ dedi.  Valla böyle giderse 2080’i sanırım ülkemiz göremeyecek”

 

“Yola çöp atmayı gelenek hale getirenler…”
“Bizim kuşağın çevresel değerler konusunda birkaç örnek hariç sınıfta kaldığını söyleyebilirim. Sizler bizim geleceğimizsiniz. İçmiş olduğu bira veya kolayı yolda kırmayı, kırmızı ışıkta durduğu zaman sigarasını, çöpünü yola atmayı, kabuklu yiyeceği 3 metre yanındaki çöp kutusu yerine yere atmayı, yola tükürmeyi maalesef gelenek hale getirmiş ve bunu özgürlük olarak sayan bir nesiliz. İnşallah sizler, yani geleceğimiz bunlardan vazgeçeceksiniz. Bunlar cezayla, söylemeyle olmuyor. Vatandaşlarımızın duyarlı olması gerekiyor!”

 

 

Dereceye girenlere bisiklet hediye edildi.
Konuşmaların ardından dereceye giren okullara teşekkür plaketleri takdim edildi. Ardından “Çevre ve Doğa” temalı resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere bisiklet ve çınar ağacı hediye edildi.

Facebook'ta paylaş
 
 
Behçet SAATCI
Fethiye Belediye Başkanı
 
 
<< Özgeçmiş
<< Başkan'a mesaj
<< Başkan'ın mesajı
 
 
DUYURULAR
 
Nöbetçi Eczaneler
21.06.2018
 
 
 

  Faaliyet Raporları Performans Programı Bilgi Hizmetleri Kent Linkleri  
  2016 Faaliyet Raporu 2018 Performans Programı Meclis Kararları Fethiye Kaymakamlığı  
  2015 Faaliyet Raporu 2017 Performans Programı Kamu Hizmet Standartları Tabloları FETAV  
  2014 Faaliyet Raporu 2016 Performans Programı   FETOB  
  2013 Faaliyet Raporu 2015 Performans Programı   KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU  
  2012 Faaliyet Raporu 2015-2019 Stratejik Plan   BİMER  
  2011 Faaliyet Raporu 2015-2016 Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı      
  2010 Faaliyet Raporu 2017-2018 Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı      
           

Fethiye Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü Tarafından Kodlanmıştır