Skip Navigation Links
Haber Detay
Başkan Saatcı'dan "çevre için" yeni bir atak 07 Mayıs 2016 Cumartesi

Fethiye Belediyesi, Anadolu Cam Sanayi, ÇEVKO ve Muzaffer Pınarbaşı Cam Şişe İşletmesi ve Kaydem Plastik işbirliğiyle, Fethiye'deki cam atıkların geri dönüşmesi için protokol imzalandı.

 

Bu kapsamda Türkiye'de ikinci kez Fethiye'de uygulanacak olan toplama sistemi ile ilçedeki cam atıkların yüzde yüz oranında geri dönüşüme kazandırılacağı bildirildi. Proje hakkında açıklamada bulunan Fethiye Belediyesi Başkanı Behçet Saatcı, "Nüfusuyla orantılandığı zaman geri dönüşüm konusunda Fethiye Belediyesi gerçekten çok başarılı. İşin bu noktaya gelmesinde Kaydem Plastik'in sahibi Kahraman kardeşimizin çok büyük katkıları var. Hem Çevko'ya hem Şişecam'a teşekkür etmek istiyorum. Sistemi, Türkiye'de ikinci kez Fethiye'de kuruyorlar. Bu aslında Fethiye'nin çevresel değerler ile ne kadar içli dışlı olduğunun göstergesi hem de 800 ilçenin içinden herhalde biz gözüküyoruz ki o yüzden burayı tercih ettiler. 2 bin ton cam yılda vahşi depolama ile çöpe gidiyor ve biz bunu ayrıştıracağız. Bu işin hem ekonomiye hem de taşıma, temizleme gibi konularda Fethiye Belediyesi'ne katkısı var. Her şeyden önce de çevresel değerlere sahip çıkılıyor. Çöpe giden bir madde ürün haline getirilip sanayinin hizmetine sunuluyor ve bir döngü sağlanıyor. Benim hayalim, Almanya'da gördüğüm ve 25 milyon Euro'ya kurulan Çöp Entegre Tesisi'nin Denizli, Aydın, Muğla üçgeninde uygun bir yere -ki üçü de Büyükşehir Belediyesi oldu- kurularak hiç bir sanayi artığımızın çöpe gitmeden tekrar sanayiye dönüşümünün sağlanmasıdır. Bu döngüyü Almanya çok rahat yapıyor. Biz neden yapamayalım? İnşallah bu işbirlikleri ile bu noktaya geliriz diye temenni ediyorum. Bu işin de bu noktaya gelmesinden dolayı Fethiye Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü'ne, Kaydem Plastik'e, ÇEVKO'ya, Şişecam'a ve Pınarbaşı Cam Şirketi'ne teşekkür ediyorum" dedi.

 

İmzalanan protokol kapsamında belediyemiz sınırları içerisinde seçilen ve uygun görülen bölgelerde, kullanılmış cam ambalajların kaynağında evsel atıklardan ve diğer ambalaj atıklarından (metal, plastik, kağıt-karton ve kompozit) ayrı toplanması ve değerlendirilmesi işlemlerinin kalıcı bir yerel yönetim uygulamasına dönüştürülmesi ve bu konuda karşılıklı bilgi alışverişinin sağlanarak, model bir toplama sisteminin oluşturulmasını sağlanacak. Yapılacak çalışma kapsamında konut ve işletme kaynaklı cam atıklar özel tasarlanmış toplama ekipmanları vasıtası ile diğer ambalaj atıklarından ayrı toplanması sağlanarak ekonomimize ayrı bir değer olarak kazandırılacak.

 

Protokolden bir gün sonra konuyla ilgili araçların hizmete başlaması Başkan Behçet Saatcı tarafından takdirle karşılandı. Yeni araçları ve geri kazanım malzemelerinin toplanacağı üniteleri incelerken memnuniyetini dile getiren Başkan Behçet Saatcı, "Dün Çevko ile anlaşma yapmıştık. Bugün araçlar gelerek çalışmaya başladı. Bu da Fethiye Belediyesi ve Belediye'nin çalıştığı şirketlerin işlerinde ne kadar ciddi olduklarının göstergesidir. Ben KAYDEM'deki arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Zaten burada çalışan arkadaşlarımız da bizim çalışma arkadaşlarımız. Artık bu yaz camların geri dönüşümü konusunda çok ciddi yol katledilecek. Birçok şişe çöpe gitmekten kurtulacak. Bu da Fethiye Belediyesi'nin çevreye göstermiş olduğu değerin göstergesidir. Arkadaşlarımın dört elle işe sarılmasından ve protokolden bir gün sonra araçların hizmete başlamasından dolayı teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Facebook'ta paylaş
 
 
Behçet SAATCI
Fethiye Belediye Başkanı
 
 
<< Özgeçmiş
<< Başkan'a mesaj
<< Başkan'ın mesajı
 
 
DUYURULAR
 
Nöbetçi Eczaneler
22.06.2018
 
 
 

  Faaliyet Raporları Performans Programı Bilgi Hizmetleri Kent Linkleri  
  2016 Faaliyet Raporu 2018 Performans Programı Meclis Kararları Fethiye Kaymakamlığı  
  2015 Faaliyet Raporu 2017 Performans Programı Kamu Hizmet Standartları Tabloları FETAV  
  2014 Faaliyet Raporu 2016 Performans Programı   FETOB  
  2013 Faaliyet Raporu 2015 Performans Programı   KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU  
  2012 Faaliyet Raporu 2015-2019 Stratejik Plan   BİMER  
  2011 Faaliyet Raporu 2015-2016 Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı      
  2010 Faaliyet Raporu 2017-2018 Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı      
           

Fethiye Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü Tarafından Kodlanmıştır