Skip Navigation Links
Haber Detay
Fethiye'de Tezhip Sergisi Açıldı 29 Nisan 2016 Cuma

Fethiye Belediye Kültür Merkezi'nde Tezhip Sanatçısı Sevil Mehdi, Raşide Baykal Uzun ve Azize Özcan'ın çalışmalarından oluşan Tezhip Sergisi açıldı. Açılan sergiyi, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ve Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yılmaz Cesur ziyaret ettiler. Sergi salonunu gezen Başkan Saatcı, "Salonda gördüklerimden çok etkilendim, verilen emeğe hayran kaldım. Hat sanatı ile tezhip sanatı iç içe girmiş ve müthiş eserler ortaya çıkmış. Emeklerinden dolayı hocalarımızı kutluyorum. Uluslararası her türlü sanata saygı gösteriyorum ama bu sanat Müslüman-Türk, yani bizim sanatımızdır. Bu nedenle tüm Fethiyelilerin bu el emeği, göz nuru eserleri görmelerini isterim. Sergi 1 Mayıs 2016 Pazar akşamına kadar açık olacak" şeklinde konuştu.

Tezhip Sanatı Nedir?

Tezhip Farsça bir kelimedir. Altın ile süsleme anlamına gelen tezhip, Ferman, berat ve Kur’an ayetleri gibi değerli evrak ve levhaların yüksek manevi değerini ifade etmek amacıyla gelişen bir sanat dalıdır.

Kanuni Sultan Süleyman Devri (1520-1566) tezhip sanatının en parlak dönemlerindendir. Tezhip çalışmalarında, özellikle zahriye, serlevha, sure başları ve hatime sahifelerinde zengin bir işçilik ön plana çıkar. Altının çokça kullanıldığı bu dönemin karakteristik rengi laciverttir.

Tezhipte temel malzeme altın ya da boyadır. Altın, dövülerek ince bir tabaka haline getirilmiş varak olarak kullanılır. Altın varak su içinde ezilip jelatinle karıştırılarak belli bir kıvama getirilir. Boya ise genellikle toprak boyalardan seçilirdi. Sonraları sentetik boyalar da kullanılmıştır.

Tezhip sanatçısı (müzehhip) bir kağıdın üstüne çizdiği motifi önce sert bir şimşir ya da çinko altlığın üstüne koyarak çizgileri noktalar halinde iğneyle deler. Sonra bu delikli kağıdı uygulanacağı zeminin üstüne koyarak delikleri yapışkan bir siyah tozla doldurur. Delikli kağıt kaldırıldığında motifin uygulanacak zemine çıktığı görülür. Bu motif iyice belirginleştirilip altınla ya da boyayla doldurularak tezhip meydana getirilir.Facebook'ta paylaş
 
 
Behçet SAATCI
Fethiye Belediye Başkanı
 
 
<< Özgeçmiş
<< Başkan'a mesaj
<< Başkan'ın mesajı
 
 
DUYURULAR
 
Nöbetçi Eczaneler
21.06.2018
 
 
 

  Faaliyet Raporları Performans Programı Bilgi Hizmetleri Kent Linkleri  
  2016 Faaliyet Raporu 2018 Performans Programı Meclis Kararları Fethiye Kaymakamlığı  
  2015 Faaliyet Raporu 2017 Performans Programı Kamu Hizmet Standartları Tabloları FETAV  
  2014 Faaliyet Raporu 2016 Performans Programı   FETOB  
  2013 Faaliyet Raporu 2015 Performans Programı   KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU  
  2012 Faaliyet Raporu 2015-2019 Stratejik Plan   BİMER  
  2011 Faaliyet Raporu 2015-2016 Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı      
  2010 Faaliyet Raporu 2017-2018 Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı      
           

Fethiye Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü Tarafından Kodlanmıştır